in

Kviečiame užpildyti klausimyną dėl pavojingų cheminių medžiagų pakeitimo saugesnėmis alternatyvomis

Aplinkos ministerija parengė klausimyną apie pavojingų cheminių medžiagų, keliančių pavojų žmonių sveikatai ir aplinkai, pakeitimą saugesnėmis alternatyvomis. Taip siekiama išsiaiškinti šio pakeitimo perspektyvas Lietuvos įmonėse, finansinės ar techninės pagalbos poreikį. Kviečiame įmones, kurios savo veikloje naudoja chemines medžiagas, klausimyną užpildyti čia.

Pakeitimas būtinas, jei pavojingos cheminės medžiagos, esančios gaminių sudėtyje ar naudojamos gamybos procesuose, teršia aplinką ar yra pavojingos sveikatai. Pavyzdžiui, jei šios cheminės medžiagos yra kancerogeninės, mutageninės ir toksiškos reprodukcijai, patvarios aplinkoje, bioakumuliacinės ir toksiškos, ardo endokrininę sistemą, jautrina kvėpavimo takus.

Taip pat šis pakeitimas būtinas tais atvejais, kai cheminės medžiagos tiekimas rinkai ir naudojimas dėl neigiamo poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai apribojamas teisės aktuose, arba kai įmonės siekia produkto ekologinio ženklinimo ar diegia aplinkosauginio valdymo sistemas.

Deja, savanoriškai pavojingos medžiagos saugesnėmis alternatyvomis keičiamos retai. Tačiau nebenaudoti tam tikrų pavojingų cheminių medžiagų gali pareikalauti ir klientai, jeigu jų šalyse nustatyti griežtesni reikalavimai ar jie savanoriškai taiko aukštesnius darbuotojų sveikatos ir aplinkos apsaugos standartus.

Atkreipiame dėmesį, kad atsisakyti pavojingų cheminių medžiagų naudinga ir pačiai įmonei. Dažniausiai dėl to sumažėja pavojingų atliekų kiekis, taikomi ne tokie griežti darbo saugos reikalavimai, šias medžiagas paprasčiau tvarkyti. Be to, įmonės, kurios atlieka pakeitimus, taiko inovacijas, todėl rinkai gali pasiūlyti vartotojų sveikatai ir aplinkai saugesnius produktus, o tai prisideda prie teigiamo įvaizdžio formavimo.

Cheminių medžiagų pakeitimas yra sudėtingas, pastangų ir laiko reikalaujantis procesas. Pirmiausia reikia surinkti informaciją apie naudojamas chemines medžiagas. Kitas žingsnis – parengti nepageidaujamų cheminių medžiagų sąrašą. Po to rekomenduojame ieškoti alternatyvių saugesnių medžiagų arba naujų techninių sprendimų, juos įvertinti ir parinkti tinkamiausius.

Galimų alternatyvių medžiagų (technologijų) suradimui ir palyginimui galima naudoti specialias priemones ir metodikas, pavyzdžiui EBPO įrankius.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0