in

Supaprastinti reikalavimai pasiteisino: mažųjų maisto gamintojų skaičius jau keturženklis

Prieš trejus metus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) sprendimas supaprastinti reikalavimus mažiesiems gamintojams ženkliai išaugino maisto produktus pardavimui gaminančiųjų skaičių. VMVT duomenimis visoje Lietuvoje, maisto gamintojų mažais kiekiais yra apie 1000 ir šis skaičius nuolat auga.

Pagal VMVT renkamus duomenis, populiariausia namuose gaminti įvairius kepinius ir miltinius produktus (skaičiuojama apie 500 gamintojų), pieno gaminius (virš 270 veiklų), patiekalus išsinešimui (daugiau kaip 200 gamintojų), mėsos produktus (namuose gaminančių beveik 150) bei žuvies produktus (virš 90 mažųjų gamintojų). Daugiausia tokia veikla užsiimančių yra Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, tačiau didžiuosius miestus sparčiai vejasi Alytus ir Marijampolė.

VMVT direktorius Mantas Staškevičius kartu su Ekonomikos ir inovacijų viceministre Ieva Valeškaite bei viceministru Vincu Jurgučiu šiandien apsilankė pas uogienių bei miltinių gaminių mažuosius gamintojus, Vilniaus apskrityje veikiančias įmones UAB „Mamos uogienė“ bei MB „Ingamina“. Su smulkiųjų verslų atstovais kalbėta apie jų verslo pradžią, kylančius iššūkius.

„Verslo pradžioje sunkiausia yra rasti savo nišą ir pirkėją, o efektyvesniems marketingo sprendimams dažnai pritrūksta apyvartinių lėšų“,  – iššūkius vardino UAB „Mamos uogienė“ vadovė.

Susitikimo metu su įmonių atstovais diskutuota apie įvairias paramos programas, kurios galėtų padėti verslo pradžiai.

„Nuolat stebime situaciją, konsultuojamės su gamintojais, kaip dar labiau palengvinti sąlygas ir paskatinti smulkųjį verslą. Išsiaiškinę poreikį, nuolat stengiamės papildyti mažais kiekiais leistinų gaminti produktų sąrašą. Namuose gaminantiems maisto produktus parengėme gaires, kuriose labai paprastai ir aiškiai žingsnis po žingsnio paaiškinama, kaip pasirengti gamybai namuose – nuo virtuvės įrengimo iki savikontrolės sistemos sukūrimo. Organizuojame mokymus, o taip pat visi turintys klausimų, gali kreiptis į mūsų specialistus išsamios konsultacijos“, – pasakojo VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

„Mums labai svarbu, kad smulkieji verslininkai išliktų konkurencingi, kurtų darbo vietas ir prisidėtų prie Lietuvos ekonomikos augimo. Todėl priežiūros institucijos pagrindinį dėmesį turi skirti verslo atstovų konsultavimui. Mūsų vienas iš pagrindinių prioritetų – toliau gerinti verslo priežiūros procesus, mažinti administracinę naštą verslui bei pateikti į šiandieninius sunkumus orientuotas pagalbos priemones, kad verslui augti būtų lengviau“, – kalbėjo Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė.

„Džiugu, kad prieš trejus metus žengtas žingsnis sudaryti palankesnes sąlygas mažais kiekiais gaminti tam tikrus maisto produktus pasiteisino. Matome, kad daugeliui tai tapo nuosavo verslo pradžia. Šiandien aplankytos įmonės maloniai nustebino, kaip atsakingai ir su dideliu rūpesčiu gamina produktus. Prisipažinsime, prieš atlaisvinant reikalavimus buvo nerimo, nes maisto gamyba susijusi su tam tikra rizika, tačiau avansu suteiktas pasitikėjimas nebuvo nuviltas – mažieji gamintojai ne tik puikiai susitvarko su visais saugos reikalavimais, bet ir nuolat plečia gaminių asortimentą bei pirkėjų ratą. Matome, kad mažieji gamintojai populiarėja visoje Europoje ir tampa neatsiejama maisto kultūros dalimi, prisideda prie nacionalinio kulinarinio paveldo išsaugojimo ir puoselėjimo“, – apie vizitą pasakojo VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

VMVT primena, kad privalu laikytis nustatytų asortimento ir kiekio apribojimų bei kitų reikalavimų, kuriais būtų užtikrinama gaminamo maisto sauga bei kokybė. Nustatyti reikalavimai numato, kad pradedant maisto gamybos verslą namuose, būtina veiklą užregistruoti VMVT, be to, skelbiant apie parduodamą produkciją internete – privalu nurodyti veiklos registracijos VMVT numerį ir turėti leidimą vykdyti veiklą, dėl maisto produktų užsakomojo pardavimo paštu arba internetu.

2019 metais VMVT palengvinti reikalavimai smulkiesiems gamintojams suteikė galimybę gaminti augalinės kilmės produkciją didesniais kiekiais, supaprastinta tvarka į rinką tiekti vaisius, daržoves ir kitus augalinius produktus. Gaminantiems maisto produktus iš vaisių, uogų, daržovių, grūdų, grybų, riešutų, sėklų, arbatžolių, kavos, prieskoninių augalų palengvintos sąlygos leido lengviau ir paprasčiau įsirengti gamybos patalpas, o gaminantiems maistą namuose tapo įmanoma gaminamą produkciją tiekti, parduoti tiesiogiai vartotojams, gamybai naudojant namų ūkio reikmėms skirtą virtuvę, tai pat buvo išplėstas gaminamų produktų asortimentas, padidinti leidžiamų gaminti namuose maisto produktų kiekiai.

Visa išsamią informacija apie reikalavimus pradedant maisto gamybos verslą mažais kiekiais galite rasti čia. 

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0