in

Šv. Baltramiejaus mugėje susitinka istorija ir šiandiena

Asociatyvi nuotr. (Scanpix)

Vilniuje jau 10 kartą šurmuliuoja šv. Baltramiejaus mugė – sertifikuota Lietuvos tautinio paveldo dalis. Ši šventė kviečia sostinės gyventojus ir svečius prisiliesti prie Renesanso epochos miesto amatų, menų ir cechų tradicijų.

„Nuo seno kaimo ir miesto žmogus buvo neatsiejama visuma. Smagu, kad ta bendryste galime gėrėtis sostinės Rotušės aikštėje jau dešimtąkart rengiamoje šventojo Baltramiejaus mugėje, o dar smagiau, kad šią dieną kartu švenčiame visoje Lietuvoje.

Darniame žmoguje dera tradicijos ir naujovės, istorija ir dabartis”, – mugės atidarymo ceremonijoje kalbėjo ministras Kęstutis Navickas.

Dvi dienas truksiančioje mugėje pristatomi tradiciniai XV-XVII a. miesto amatai. Čia galima sužinoti, kaip audžiami audiniai, žiedžiamos puodynės ar verpiami siūlai, išgirsti galbūt neįprastą, praeitimi dvelkiančią muziką ir išsinešti dalelę šios istorijos su savimi.

Mugėje galima sutikti ministerijos remiamų tradicinių amatininkų, demonstruojančių senąsias mūsų krašto tradicijas. Sertifikuotų tautinio paveldo amatininkų paviljonus mugėje galima atpažinti pagal specialias gaireles.

Iš viso šiuo metu tokių amatininkų – tautinio paveldo produktų kūrėjų – Lietuvoje yra 882. Iš jų 205 yra atestuoti tradicinių amatų meistrais. Turime 3 376 sertifikuotus tautinio paveldo produktus, iš jų 2 805 yra tradiciniai gaminiai.

Kasmet renkamas sėkmingiausiai dirbantis amatų centras ir du sėkmingiausiai dirbantys amatininkai, kurie apdovanojami pinigine ministerijos premija. Taip pat kiekvienais metais ministerija skiria valstybės stipendijas tradicinių amatų meistrui ir pameistriui amato įgūdžiams tobulinti.

Tautinio paveldo produktų kūrėjų veiklai finansuoti kasmet skiriama valstybės pagalba, šiais metais ji siekia daugiau kaip 261 tūkst. Eur.

Lietuvoje veikia ir 19 tradicinių amatų centrų, suburiančių tradicinius amatininkus ir viliojančių lankytojus, kurių susidomėjimas įrodo, jog tautinis paveldas buvo ir yra įdomus.

Šv. Baltramiejus yra žinomas kaip įvairių specialybių amatininkų (odininkų, mėsininkų, knygrišių, batsiuvių, siuvėjų, kepėjų ir kt.) globėjas visoje krikščioniškoje Europoje. 

Mugę organizavo Vilniaus dailiųjų amatų asociacija, partnerė – Žemės ūkio ministerija.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0