in

Laukia karantino pabaigos

Lervos

VDU Žemės ūkio akademijos MEF AEI Agroekologijos centro vadovas doc.dr. Juozas Pekarskas agrodiena.lt žurnalistei sakė itin laukiąs karantino pabaigos, nes dėl su pandemija susijusių ribojimų gali įgyvendinti ne visus savo projektus. 

„Dabar su verslo atstovais vyksta tarimasis dėl naujų mokslinių tyrimų. Tik pandemija ir karantinas mums gerokai trukdo”, – sakė pašnekovas. 

20017-2018 m. jis su UAB „Biastra” ir UAB „Insektum” sprendė maisto produktų ir atliekų, kurios netinkamos tolesniam vartojimui, problemą. 

„Tai labai opi problema ir šiandien. Tam buvo naudojama Juodosios plokščiamusės (Hermetia illucens) technologija. Jos esmė, kad Juodosios plokščiamusės lervos yra visaėdės ir labai greitai perdirba netinkamus naudoti maisto produktus ir maisto atliekas. Galutiniame rezultate susidaro didelis kiekis lervų išmatų. Man teko sukurti jų perdirbimo technologijas į kompostą ir granuliuotas komposto trąšas. Buvome pirmieji pasaulyje, kurie sukūrė granuliuotas musių lervų perdirbtų atliekų komposto trąšas. Pirmieji pasaulyje jas sertifikavome ekologinėje gamyboje”, – sakė juodosios plokščiamusės lervų komposto ir komposto granuliuotų trąšų, kurios sertifikuotos ekologinėje gamyboje, vienintelis autorius.

UAB „Insektum” yra registravusi Augalininkystės tarnyboje šias ekologiškas dirvos gerinimo priemones (trąšas): lervų kompostas ir granuliuotas lervų kompostas. Šių technologijų pagrindu yra prie Vilniaus pastatyta gamykla, kur vyksta maisto atliekų perdirbimas. 

„Kitas produktas šios gamybos cikle yra Juodosios plokščiamusės lervos, kurios tinkamos ir saugios žmonių mityboje. Jos taip pat perdirbamos į kitus produktus. Yra parengtas mokslinis darbas – ataskaita”, – pasakojo J. Pekarskas. 

Už šios technologijos sukūrimą 2018 m. gegužės 10 d.  Lietuvos verslo konfederacija Aleksandro Stulginskio universitetą (dabar – VDU Žemės ūkio akademija) apdovanojo „Metų mokslo paslaugos verslui” prizu ir diplomu. Tai buvo pirmas toks įvertinimas agrariniame sektoriuje.

Agrodiena.lt redakcija

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0