in

Vyriausybė spręs dėl pluoštinių kanapių naudojimo

Asociatyvi nuotrauka

Vyriausybė trečiadienį spręs, ar pritarti įstatymo pakeitimams, leidžiantiems produktų gamybai naudoti visą pluoštinės kanapės augalą, atsisakant dabartinio apribojimo jį auginti tik pluoštui, sėkloms ir sodininkystei.   

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo iš esmės pritarti įstatymo projektui, tačiau rekomenduoti Seimui jį tobulinti. 

Ministerija siūlo nustatyti, kad tetrahidrokanabinolio (THC), sukeliančio svaiginamą poveikį, kiekis pluoštinių kanapių gaminiuose turi atitikti specialiuosiuose Europos Sąjungos (ES) ir nacionaliniuose teisės aktuose nustatytus reikalavimus. 

ŽŪM taip pat siūlo papildyti įstatymą, kad siekiant tiekti rinkai produktus, atitinkančius „naujojo maisto“ sąvoką, būtina turėti išankstinį Europos Komisijos leidimą. 

Be kita ko, taip pat siūloma, kad pataisos įsigaliotų kitų metų gegužės 1 dieną, atsižvelgiant į tai, kad turi būti užbaigta jų notifikavimo Europos Komisijai (EK) procedūra. 

Gruodį Seimas grąžino komitetams svarstyti Pluoštinių kanapių įstatymą. Iki pernai lapkričio 9-osios Lietuva EK turėjo pateikti atsiliepimą į priekaištus pataisų atitikimo ES teisei. Kol kas tai nepadaryta.  

EK priekaištauja Lietuvai, norinčiai iš pluoštinių kanapių išgaunamą THC naudoti maisto ir kai kurių kitų produktų gamyboje. 

Seimui priėmus pataisas, Lietuvoje tikimasi proveržio. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, platesnių kanapių perdirbimo galimybių Lietuvoje laukia keli užsienio investuotojai, pasiruošę investuoti dideles lėšas.   

Šiuo metu Lietuvoje galima laisvai nusipirkti įvairių maisto produktų, turinčių kanapių sėklų ar kanapių sėklų aliejaus – duonos, miltų, alaus. Kanapių sėklose, skirtingai nei kitose augalo dalyse, nėra psichoaktyvių medžiagų ar kanabidiolio (CBD). Todėl kanapių aliejus, gamintas ne iš sėklų, yra draudžiamas.  

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0