in

Siūlo leisti augintojams gyvūnus paženklinti per ilgesnį laiką

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

Seimo narys Viktoras Pranckietis pasiūlė ir Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai pritarė tam, kad, patvirtinus, jog visi Lietuvoje esantys šunys, katės bei šeškai turi būti paženklinti, leisti augintinių savininkams prievolę atlikti ne per vienerius, bet per ketverius metus. Tam dar turės pritarti kiti komitetai bei Seimas. 

Numatyti ilgesnį pereinamąjį laikotarpį privalomam gyvūnų augintinių ženklinimui siūloma tiems gyvūnams, kurie nėra paženklinti mikroschemomis ir kurie atvesti iki 2021 m. gegužės 1 d.

Jei šiai nuostatai bus pritarta, gali nelikti poreikio suteikti teisę ženklinti augintinius ne tik veterinarijos gydytojams. 

Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei vienas milijonas neženklintų augintinių. Juos norima suregistruoti dėl daugybės priežasčių – ligų ir nelegalios prekybos prevencijos, galimybės surasti, bendros tvarkos, neteisėto dauginimo užkardimo. 

Skaičiuojama, kad mūsų šalyje yra paženklinti tik 9,87 proc. iš visų esančių kačių ir šunų.

Vienos aštriausių diskusijų kyla dėl to, kas šią procedūrą atliks bei kiek ji kainuos. 

Šiuo metu įstatymais numatyta, kad ženklinti augintinius gali tik veterinarijos gydytojai. Jų paslauga vidutiniškai kainuoja daugiau nei 20 eurų. 

Tačiau vis dažniau pasigirsta nuomonių, jog šią, neva nesudėtingą procedūrą, galėtų atlikti ir kursus baigę asmenys, o tai gyventojams bei valstybei padėtų sutaupyti daugiau nei 19 mln. eurų. 

„Prieš“ galimybę gyvūnus ženklinti ir jų duomenis suvesti į Gyvūnų augintinių registrą (GAR) platesniam „asmenų“ ratui nei dabar numato įstatymai, svarius argumentus dėsto Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos prezidentas dr. Audrius Kučinskas. 

Anot jo, pirmiausia yra nuvertinamas veterinarijos gydytojo diplomas. Antra – kol kas neaišku, kaip ir kokius mokesčius mokės naujieji rinkos žaidėjai.

„Tikrai labai svarbus mūsų argumentas – duomenų apsauga. Šių dienų įvykiai parodė, kokia tai aktuali ir jautri tema. Tačiau leidus apmokytiems „naujiems žaidėjams” ženklinti ir vesti duomenis į GAR sistemą, atsiranda nebekontroliuojama situacija duomenų nutekėjimui, manipuliacijoms, falsifikavimui. Bet už viso to slypi dar didesnė problema – „nauji žaidėjai” neneš jokios teisinės atsakomybės, nes jų ekonominė veikla net nereglamentuota, tuo tarpu veterinarijos gydytojas atsako su visomis teisinėmis pasekmėmis, netgi iki licencijos netekimo, o tai lygu bedarbystei”, – sakė A. Kučinskas. 

Seimui pritarus siūlomoms Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimo nuostatoms, privalomas gyvūnų augintinių (šunų, kačių ir šeškų) ženklinimas ir registravimas įsigalios nuo 2021 gegužės 1 d. 

Agrodiena.lt redakcija

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0