in ,

Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynų vadovas D. Gudačiauskas: „Galime išgelbėti ne visus“

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

60 proc. – tiek nuo pandemijos nukentėjusių paukštininkystės ir kiaulininkystės ūkių išliks, sulaukę būtent tokios Vyriausybės paramos, kokia dabar yra numatyta. Apie tai Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) posėdyje kalbėjo Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynų vadovas Darius Gudačiauskas. 

„Nebūkime susikaustę. Grįžkime į Vyriausybę“, – nebijoti keisti sprendimo dėl pagalbos dydžio bei jos teikimo sąlygų ragino jis. 

Anot jo, būtų netgi galima pritaikyti per pirmąjį karantiną Europos komisijos aprobuotas taisykles. 

„Gyvūlių ūkiai yra labai organiški. Jiems reikia greitų sprendimų. Nemanau, kad sumanu dabar tvirtinti netinkamai skirstomą paramą, laukti birželio ir, matant, kad ja nepasinaudota pilnai, vėl keisti savo poziciją. Bet tuomet jau didžioji dalis ūkių jau bus žlugę“, – grėsmes įvardino D. Gudačiauskas. 

Kaip rašėme, Vyriausybė pritarė Žemės ūkio ministerijos siūlymui paukštininkystės įmonėms skirti 7,9 mln. eurų, o kiaulininkystės – 4,1 mln. eurų.

Paramą gaus įmonės, kurių apyvarta smuko 30 proc. ir daugiau, o didžiausia suma vienai įmonei neviršys 2019 metais jos sumokėtos gyventojo pajamų mokesčio (GPM) ir pelno mokesčio sumos. Visa paramos suma negalės viršyti 1,8 mln. eurų. Yra ir kitų kriterijų. 

Parama taip bus skiriama kiaulių ir paukščių laikytojams kompensuoti nuostolius už 2021 metų sausio-birželio mėnesius, o didžiausia suma – 225 tūkst. eurų.

„Jei parama bus siejama su sumokėtais pelno mokesčiu ir GPM, ji nebus pakankama.  Sektorius 2020 – ais nebuvo pelningas, todėl sumokėti mokesčiai nėra dideli, o parama priklausys tik nuo vienerių metų mokesčių. Kodėl neįvertinamas ilgametis įmonių įdirbis ir ankstesniais metais mokėti mokesčiai?“, – stebėjosi Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas Vytautas Tėvelis. 

Jis pastebėjo, jog ir pati paramos suma yra perpus mažesnė nei sektoriai prašė. 

„Kai kurios įmonės parama apskritai pasinaudoti negalės“, – patikino asociacijos prezidentas. 

Jo nuomone, Vyriausybė dabar neturėtų eksperimentuoti, nes paukštynai yra ne gamykla, kurią galima laikinai sustabdyti, o vėliau be pasekmių atkurti veiklą. 

„Po trijų mėnesių jau gali būti per vėlu“, – pastebėjo V. Tėvelis.

Tuo tarpu ŽŪM ministras Kęstutis Navickas nukentėjusių sektorių atstovams vilčių, kad Vyriausybės sprendimas bus peržiūrėtas, nesuteikia.

„Pirmiausia parama turi pradėti judėti ir, jei nepasieks rezultatų, tuomet tik peržiūrėsime jos skyrimo tvarką“, – patikino ministras. 

Agrodiena.lt redakcija

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0