in

Savivaldybės įpareigotos informuoti gyventojus apie medžių kirtimą, želdynų tvarkymą

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

Savivaldybės privalės informuoti gyventojus apie planuojamus medžių kirtimus ir kitokį viešųjų želdynų tvarkymą.

Tai numato Seimo antradienį priimta nauja Želdynų įstatymo redakcija.

Už ją balsavo 126 parlamentarai, nė vienas nebuvo prieš, du susilaikė.

Anot įstatymo, visuomenė turės būti informuota apie priimtus sprendimus ir išduotus leidimus kirsti, kitaip pašalinti, intensyviai genėti saugotinus želdinius, numatomus atlikti viešųjų želdynų bei želdinių tvarkymo darbus. 

„Savivaldybės privalės supažindinti visuomenę su želdynų ir želdinių būklę keičiančiais projektais“, – sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.

Anot jos, bus privalu informuoti visuomenę apie numatomus vykdyti želdynų tvarkymo, kūrimo, medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo darbus, apie tai, kad keičiama žemės sklypo, kuriame auga želdiniai, pagrindinė žemės naudojimo paskirtis.

Savivaldybės turės užtikrinti želdynų ir želdinių inventorizaciją, jų būklės stebėsenos duomenų viešumą.

„Tai lyg ir buvo privaloma iki šiol, bet realiai nevykdoma“, – teigė A. Gedvilienė.

Komiteto pirmininkė pažymėjo, kad didžiausios visuomenės įsitraukimo galimybės numatytos rengiant viešuosius želdynų projektus.

Įstatyme įtvirtinta, kad parengiamajame etape numatytos privalomos išankstinės vietos gyventojų apklausos ir konsultacijos dėl jų poreikių, projekto idėjos pristatymas ir aptarimas su suinteresuota visuomene. 

Pagal priimtą dokumentą, sulaukusios gyventojų prašymų ar protestų dėl numatomų kirtimų savivaldybės turės atidėti darbus ir atlikti želdynų būklės ekspertizę.

Ekspertizė bus atliekama, jei to prašys ne mažiau kaip 100 mieste ar miestelyje gyvenančių asmenų ir ne mažiau kaip 40 žmonių, kai numatoma kirsti viešuosius želdinius kurorto ar kaimo teritorijoje.

„Jeigu visuomenei kils klausimų, ar tikrai tai reikia daryti, pavyzdžiui, savivaldybė sako, kad medžių būklė yra bloga, todėl, siekdami apsaugoti žmones nuo medžių, kurie gali nulūžti, mes apsisprendėme juos atsodinti – senuosius iškirsime ir pasodinsime jų vietoje naujus, tokiu atveju visuomenė gali surinkti parašus ir kreiptis į savivaldybę, prašydama atlikti ekspertizę. Tuomet ekspertai spręs, ar medžiai tikrai yra tokie sutręšę ir kelia pavojų žmonių sveikatai, gyvybei ir t. t.“, – tvirtino A. Gedvilienė.

Nauja Želdynų įstatymo redakcija, jei ją pasirašys prezidentas, įsigalios lapkričio 1 dieną.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0