in

Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio pranešimas: „Ženklinimas – pasitreniruosim su katėmis ir pereisim prie neištikimų vyrų?“

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

Seimas jau ketvirtadienį spręs dėl gyvūnų ženklinimo tvarkos. Jei bus pritarta siūlymui, visi privalės savo šunis, kates ir šeškus ženklinti: po oda įleisti mikroschemą. Tikslas – reguliuoti gyvūnų populiaciją. O aš manau – plauti pinigus. Maža to, norimas rezultatas nebus pasiektas, o didžiausios problemos laukia kaimo gyventojų.

Kaimui – gyvūnų invazija

Antrinis tokio gyvūnų ženklinimo tikslas – aiškiai apibrėžti šalies „gyvūnų ūkį“. Tokį tikslą būtų galima įgyvendinti, tačiau kuriems velniams jis reikalingas, jei sulaukėjusių vis tiek niekas neženklins? Ar tai reiškia, kad kažkam leisime, o kažkam neleisime turėti augintinių? Reguliuosime viename namų ūkyje laikomų gyvūnų kiekį?

Tik tai ir pavyktų padaryti, tačiau tik iš dalies. Iškils naujų problemų kaimuose. Tai niekaip nepadės susidoroti su nelegaliais veisėjais, valkataujančiais gyvūnais ir ligomis. Daugių daugiausia – pavyks atpažinti per rują pabėgusius gyvūnus ir juos grąžinti šeimininkams. Na, dar kokią baudą išrašyti už nepriežiūrą.

Didžiausia tikimybė, kad daugybė gyvūnų tiesiog plūstelės iš miesto į kaimą. Miestiečiai savo šunis ir katinus atgabens kaime gyvenantiems giminaičiams ir juos ten paliks likimo valiai. Kaimiečiai nė nesvarstys galimybės ženklinti laukuose bėgiojančius katinus. Su šunimis situacija bus kitokia, tačiau tikrai ne geresnė. Juos paprasčiausiai pririš prie lauke esančios kiauros būdos. Netikite, kad dauguma šunų kaime šitaip laikomi? Atvažiuokite, pažiūrėkite.

Dar viena smulkmenėlė – numatyta, kad ženklinti galės ne tik veterinarai, bet ir dar kas nors, kas moka į gyvūną įsmeigti storą adatą. Gal mėsininkai?

Pinigų plovykla?

Mano galva – tai yra eilinė milijoninė pinigų plovykla, kuri kažkam reikalinga, tačiau žmonėms jokios realios naudos neduos. Kas norės – ženklins, nes tai jiems reikalinga – gal labai daug kainavo, gal emociškai labai brangus. Kas nenorės – sakys, kad tai ne jo šuo, priklydo.

Kalbos apie kaimo katinų ženklinimą yra utopinės. Gal pasiūlymo autoriai nėra buvę tikrame kaime? Juk daugelis kaimo kačių nėra ant rankų nešiojami gyvūnai – tik bastosi šalia namų. Pareina, paėda, išeina peliauti. Pabandykite tokį katiną užlaikyti glėbyje – sudraskys ir sukąs net per odines pirštines.

Ženklinimas iš esmės nėra blogis, tačiau kaip prievolė – bevertis, nenaudingas. Skambiai tariant – gyvūnų fašizmas. Pasitreniruosime su gyvūnais, o vėliau kaimo moterys galės ženklinti savo vyrus: stebėti, ar neužsuko pas kokią kaimynę, ar kurioje troboje su draugeliais girtuokliauja?

Be to, dalis žmonių, kurie visai norėtų priglausti kokį benamį gyvūną, po sprendimo įsigaliojimo jau to nedarys, nes reikalaujamas veiksmas kelia papildomų problemų.

Žinau, kad daugeliui gyvūnų mylėtojų atsakomybės netrūksta. Jos reikėtų paieškoti pas nelegalius veisėjus, o ne pas kaimo žmones, kurie niekaip nesikiša į kačių gyvenimą, o šunis prižiūri labai paprastu ir Vakaruose nelabai priimtinu būdu.

Tikri sprendimai – yra

Jei kalbėtume apie miestą, tik priminsiu nuostabios rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės „Petro imperatorės“ antrosios knygos pradžią. Ten fantastiškai vaizdžiai pateikiamas 1710 metų Vilnius, kurio kvaila valdžia nekentė kačių ir liepė jas naikinti. Gal dėl to maras į miestą atkeliavo ir plito greičiau – kartu su žiurkėmis.

Taigi, realus problemų sprendimas būtų visai kitoks. Pirma – gyventojai turi registruoti savo augintinius savivaldybėje arba seniūnijoje. Iš veisyklų perkami augintiniai privalo būti sterilizuoti. Kai kuriose šalyse gyvūnai parduodami su sutartimi, kad tam tikrame amžiuje bus atlikta sterilizacija. Trečia – veterinarijos gydytojai išduoda gyvūno dokumentą, kuriame yra surašytos ir visos būtinos procedūros – skiepai, sterilizacija ar kiti dalykai. Mikroschemos – tik niekam nereikalinga 4–6 milijonų vertės valdiška pinigų plovykla.

Tokiai tvarkai, neabejoju, pritartu nemažai veterinarijos gydytojų. Juk net ir ženklintos katės atsives neženklintų kačiukų. Jei jau turime milijonus eurų bevertėms mikroschemoms, gal skirkime juos tikrai efektyviai sterilizavimo programai?

Parengė: LR seimo kanceliarijos informacijos ir komunikacijos departamentas

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0