in

Seimas šiandien svarstys gyvūnų gerovės įstatymo naujoves – nuo visuotinio ženklinimo iki konkurencijos veterinarams

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

Seime dar praėjusiais metais registruotas Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo projektas šiandien bus svarstomas Seime. Apie daug aštrių diskusijų sukėlusį dokumentą agrodiena.lt kalbasi su Žemės ūkio ministerijos specialistais. 

Kada tikimasi priimti dokumentą? Kada jis bus pateiktas svarstyti Seimui?

Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo Nr. VIII-500 2, 4, 7 ir 10 straipsnių pakeitimus tikimasi priimti 2021 m. Lietuvos Respublikos Seimo pavasario sesijos metu. Siūlomus minėto įstatymo pakeitimus numatoma svarstyti Seimo 2020-03-18 posėdyje.

Kokios naujovės ir pokyčiai atsirado įstatyme?

Pagrindinė naujovė ta, kad priėmus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimus, nuo 2021 m. gegužės 1 d. Lietuvoje įsigalios privalomas gyvūnų augintinių, t. y. šunų, kačių ir šeškų ženklinimas ir registravimas. Nustatoma, kad už katės, šuns ir šeško paženklinimą mikroschema ir įregistravimą į Gyvūnų augintinių registrą atsako jų laikytojas ar savininkas.

Kiti svarbūs pakeitimai – tikslinama verslinio gyvūnų augintinių veisimo sąvoka, nustatant, kad tai yra teisės aktų nustatyta tvarka vykdomas gyvūnų augintinių veisimas siekiant pelno, įskaitant kergimą.

Taip pat siekiama reglamentuoti, kad gyvūno suluošinimu laikytini veiksmai ar neveikimas, dėl kurių sužalojamos gyvūno kūno dalys ir (ar) organai ir (arba) atsiranda žalingų liekamųjų reiškinių jo fizinei ir (ar) psichikos sveikatai. Be to, siekiama nustatyti, kad žiauriu elgesiu su gyvūnu laikytinas gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktuose nustatytų reikalavimų ir (ar) sukeliantis žalingas pasekmes gyvūnų sveikatai ir gerovei bei gyvūno augintinio savininko nesutikimas bendradarbiauti su įstatymo vykdymą kontroliuojančių institucijų pareigūnais, informacijos apie jo laikomų gyvūnų gerovę, sveikatos būklę, buvimo vietą ar kitas svarbias aplinkybes nesuteikimas. Šiomis nuostatomis siekiama aiškiau reglamentuoti asmenų veiksmus, dėl kurių kyla rizika gyvūnų gerovei, taip pat siekiama sudaryti sąlygas efektyvesnei gyvūnų gerovės kontrolei.

Kada planuojama, kad jis įsigalios?

Seimui pritarus siūlomoms Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimo nuostatoms, privalomas gyvūnų augintinių (šunų, kačių ir šeškų) ženklinimas ir registravimas įsigalios nuo 2021-05-01.

Su kokiais iššūkiais susidūrė darbo grupės, ruošusios įstatymo pakeitimus, nariai?

Pagal Vyriausybės programą gyvūnų augintinių gerovės klausimų kuravimo funkcija turi būti perduota Aplinkos ministerijai. Keičiantis šiuos klausimus kuruojančiai institucijai, teks keisti ne tik kelis įstatymus, bet ir nemažai poįstatyminių teisės aktų.

Taip pat diskutuojama, kaip turėtų būti organizuotas socialiai remtinų asmenų laikomų gyvūnų augintinių ženklinimas ir registravimas, bandoma ieškoti finansavimo šaltinių, diskutuojama, koks turėtų būti šių išlaidų kompensavimo mechanizmas.       

Be to, darbo grupė pasiūlė, kad augintinius ženklintų ir registruotų ne tik licencijuoti veterinarijos gydytojai, bet ir patys augintinių laikytojai, baigę mokymus ir įgiję tam tikrą kvalifikaciją. Todėl reikės parengti kvalifikacinius reikalavimus, numatyti mokymų organizavimo ir įgytos kvalifikacijos įvertinimo tvarką, kad būtų užtikrintos geros sąlygos apsimokyti kuo platesniam gyvūnų augintinių laikytojų ratui, būtų įvertinta jų įgyta kvalifikacija siekiant, kad privalomas gyvūnų augintinių ženklinimas vyktų operatyviai ir sklandžiai.

Seimo nariai vis dar teikia pasiūlymus įstatymo projektui. Ar dar bus spėta su jais susipažinti, reaguoti?

Kiekvieną kartą Seimo nariams pasiūlius naujus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo projekto papildymus, tiek Žemės ūkio ministerijos, tiek kitų suinteresuotų institucijų atstovai operatyviai susipažįsta su siūlomais pakeitimais ir dalyvauja Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžių metu vykstančiose diskusijose.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0