in

Nerimauja dėl Leader programos lėšų

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

Šilalės rajono partnerystės vietos veiklos grupė, atstovaujama pirmininkės Teresės Jankauskienės, kreipėsi į  Seimo Kaimo reikalų komitetą dėl LEADER priemonės įgyvendinimo Lietuvos kaimo plėtros 2021-2027 m. programos laikotarpyje. 

2014-2020 m. laikotarpiu, visų VVG įgyvendinamų vietos plėtros strategijų ne mažiau kaip 75 proc. investicijų yra skirta priemonėms, kuriančioms darbo vietas. Šiuo metu jau sukurta apie 2 000 naujų darbo vietų kaimo vietovių VVG teritorijose, iki laikotarpio pabaigos skaičius padvigubės.

„LEADER yra pagrindinė priemonė, finansuojanti socialinį ir bendruomeninį verslus. Esame susirūpinę LEADER ateitimi. Vasario mėnesį Žemės ūkio ministerija vietos veiklos grupėms pristatė kito laikotarpio viziją, kuriame planuojamas 34 proc. LEADER priemonei finansavimo mažėjimas. Pristatyta VPS lėšų skyrimo metodika, deja, parengta neieškant sumanesnių būdų spręsti finansavimo sumažėjimą, o tiesiog perskirstant lėšas, kai kurioms VVG sumažinant finansavimą daugiau nei 50 proc., lyginant su šiuo laikotarpiu. Siekiant tolygios regionų plėtros būtina ieškoti alternatyvių sprendimų siekiant užtikrinti, šių didelę pridėtinę vertę regionuose kuriančių organizacijų tvarumą“, – pasakojo T. Jankauskienė. 

Anot jos, LEADER priemonės įgyvendinimui turėtų būti skiriama ne privalomas 5 proc. nuo KPP programos dydis, o žymiai didesnis procentas, atsižvelgiant į tai, jog KPP lėšų suma sumažėjo dėl lėšų perskirstymo tarp ramsčių, paskiriant daugiau lėšų tiesioginėms išmokoms. 

„Pažymime, kad dabar LEADER priemonei skirta 6 proc., – tvirtino pašnekovė, – Siūlome ŽŪM pasinaudoti regione veikiančių žmonių kompetencija, patirtimi ir turimais resursais, ir per LEADER priemonę įgyvendinti daugiau verslo kūrimo ir plėtros, žemės ūkio/žemės ūkio produktų perdirbimo priemonių, žaliojo kurso krypties ar net nacionalinių priemonių, nors kol kas nėra tiksliai žinomos priemonės, kurias ŽŪM planuoja kitame laikotarpyje. Tokiu būdu būtų užtikrinamas tolygus verslo kūrimas ir plėtra kaimo vietovėse, o ne vien projektų koncentracija prie didžiųjų miestų. Minėtų papildomų priemonių įgyvendinimas per VVG leistų geriau prisitaikyti prie regionų specifikos, o ne atrinkti visus projektus pagal vienodus balus. Vienas iš Lietuvos Pažangos plano 2030 siekių – viešųjų paslaugų perdavimas NVO, numatant papildomų priemonių per LEADER įgyvendinimą leistų užtikrinti šio siekio įgyvendinimą. Pažymime, kad toks modelis 2014-2020 m. laikotarpyje jau yra taikomas Estijoje, kurioje LEADER skirta 8 procentai“. 

Jos įsitikinimu, LEADER priemonė ir VVG davė proveržį kaimiškųjų teritorijų atsigavimui ir plėtrai. 

„Ir kitame laikotarpyje bus svarbu NVO sektoriaus kompetencijų stiprinimas, inovacinių skatinimas, siekiama pažangaus ir darnaus vystymosi kaime, naujų darbo vietų kūrimo. Pažangus kaimas – tai kito laikotarpio Europos, LEADER ir VVG siekis. Todėl 2021 – 2027 m. laikotarpyje LEADER finansavimas turėtų būti proporcingas užsibrėžtiems tikslams“, –  sakė T. Jankauskienė. 

Agrodiena.lt redakcija

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0