in ,

Lietuviškų produktų eksportui į JAV – mažiau kliūčių

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) susitarė keturiems mėnesiams sustabdyti visus atsakomuosius importo muitų tarifus tarp abiejų šalių. Šis susitarimas labai svarbus Lietuvos gamintojams, eksportuojantiems į JAV pieno ir mėsos produktus.

Atsakomieji importo muitų tarifai buvo įvesti dėl orlaivių gamintojų „Airbus“ ir „Boeing“ bylinėjimosi. Ginčas tarp ES ir JAV prasidėjo dar 2006 m., kai šalys viena kitą apkaltino neteisingai subsidijuojant lėktuvų gamintojus. JAV iškėlė bylą Pasaulio prekybos organizacijai teigdama, kad „Airbus“ gavo 22 mlrd. dolerių neteisėtų subsidijų. JAV apskaičiavo, kad iš to buvo gauta daugiau nei 200 mlrd. dolerių ekonominės naudos. Tuo tarpu ES teigė, kad tai „Boeing“ gavo 23 mlrd. dolerių neteisėtų subsidijų tyrimams ir plėtros projektams.

Remdamasi ginčų bylų sprendimais, JAV valdžia 2019 m. spalio mėnesį įvedė 25 proc. muitų tarifus iš ES įvežamoms prekėms. JAV taikomų tarifų bendra vertė siekė 7,5 mlrd. JAV dolerių. Atsakydama į šį žingsnį, ES irgi įvedė tarifus, apmokestindama iš JAV importuojamas prekes, kurių bendra suma turėjo siekti 4 mlrd. JAV dolerių. 

JAV įvesti papildomi importo muitai paveikė ir lietuviškų sūrių, sviesto, kiaulienos produktų eksportą, kurio vertė siekė beveik 1,8 mln. eurų. Ši situacija stipriai pakenkė Lietuvos mėsos produktų gamintojų planams plėsti eksportą į JAV.

Pagaliau JAV prezidentas Joe Biden ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sutarė dėl laikino (t. y. 4 mėnesių) muitų tarifų sustabdymo – imtinai nuo 2021 m. kovo 11 d. iki liepos 11 d. Tikimasi, kad šis politinis sprendimas bus tam tikras postūmis baigti jau 16 metų besitęsiantį ginčą bei prekybinę įtampą tarp ES ir JAV.

Parengė: LR žemės ūkio ministerija

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0