in

VMVT pritaria idėjai – naminių gyvūnų turguose pardavinėti nereikėtų

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

Seime dar praėjusiais metais buvo registruotas Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo projektas, kuriam liko tik priėmimo stadija. Tikimasi, jog dokumento, į kurį bus įtrauktos ir naujos pilnesnę gyvūnų gerovę užtikrinsiančios nuostatos, priėmimas vyks artimiausiu metu. 

Įstatymo pataisose numatytas privalomas gyvūnų ženklinimas ir registravimas Gyvūnų augintinių registre, apibrėžiama „gyvūno suluošinimo“ sąvoka, pagal kurią bus įtvirtinti gyvūno sužalojimą apibrėžiantys kriterijai, kiti svarbūs niuansai. 

Seimo nariai taip pat yra išsakę idėją, jog augintiniais neturėtų būti prekiaujama turguose. Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje minėta, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba per metus gali patikrinti vos kelias turgavietes, o budintis veterinarijos gydytojas, galintis užtikrinti parduodamų gyvūnų gerovę, budi retai kur. 

Šia tema agrodiena.lt žurnalistė kalbėjosi su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus specialistais. 

– Ar dažnai tarnyba tikrina naminių augintinių prekybą turguose?

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai vykdo tiek planines, tiek neplanines (pagal gyventojų pranešimus) gyvūnų augintinių prekybos patikras turgavietėse, tačiau įvedus karantiną ir ribojimus dėl Covid, prekyba gyvūnais turgavietėse draudžiama, tad pastaruosius 12 mėnesių tokios patikros nebuvo vykdomos.


– Kokias procedūras turi atlikti žmogus, norintis prekiauti augintiniais?

Tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, norintys prekiauti gyvūnais augintiniais, turi būti registravę savo veiklą VMVT. Tam jiems reikia pateikti prašymą VMVT teritoriniam padaliniui pagal veiklos vykdymo vietą, jame nurodant gyvūnų augintinių rūšį, veislę (jei yra), skaičių; numatomą gyvūnų augintinių vadų skaičių per metus; laikymo vietą; už gyvūnų augintinių priežiūrą atsakingą asmenį ar asmenis ir kokiu būdu bus vedama išveistų gyvūnų augintinių apskaita. Registracija yra nemokama, o VMVT registruotų gyvūnų augintinių veisėjų sąrašą galima rasti čia: Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, sąrašas (veikla: 77 – Gyvūnų augintinių veisėjas (R)).

Jei asmenys nori užsiimti versliniu gyvūnų augintinių veisimu, kai gyvūnai augintiniai laikomi ir veisiami ne gyvenamosiose patalpose, o pagal paskirtį naudojamose vietose (ūkinės paskirties pastatuose (pvz., šunidėse), voljeruose ir kt.), jie turi kreiptis į VMVT teritorinį padalinį dėl gyvūnų augintinių veisimo veiklos įregistravimo ir  verslinio gyvūnų augintinių veisimo vietos veterinarinio patvirtinimo suteikimo, pateikti nustatytus dokumentus ir sumokėti 150 eurų valstybės rinkliavą. VMVT veterinarinį patvirtinimą turinčių gyvūnų veisėjų sąrašą galima rasti čia: Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, sąrašas (veikla: 71 – Verslinio gyvūnų augintinių veisimo vieta).


– Ar kažkokiais gyvūnais turguose prekiauti negalima ir kodėl?

Tiek turguje, tiek apskritai draudžiama prekiauti per jaunais (jaunesniais nei 8 savaičių amžiaus) gyvūnais augintiniais ir laukiniais gyvūnais.

– Kokias sąlygas turi užtikrinti gyvūnų pardavėjas?

Prekybos vietoje turi būti užtikrinama gyvūnų gerovė, o pirkėjas, įsigyjantis gyvūną, turėtų gauti visą išsamią informaciją apie gyvūno vakcinaciją, gydymą bei kitas atliktas veterinarines procedūras (pvz., kastraciją ir pan.), taip pat turi būti supažindintas su gyvūno auginimo sąlygomis ar net įpročiais, jo laikymu ir priežiūra. 

Parduodamas gyvūnas augintinis (šuo, katė, šeškas) turi būti suženklintas mikroschema, registruotas gyvūnų augintinių registre, jei reikia – vakcinuotas pagal amžių ir informacija apie vakcinaciją turi būti nurodyta arba vakcinacijos pažymėjime, arba Europos Sąjungos gyvūno augintinio pase. Taip pat gyvūnas turi būti kliniškai sveikas, o pardavėjas turi būti registravęs savo veiklą VMVT teritoriniame padalinyje.


– Ar turguose budi veterinarijos gydytojai? Kokia jų skyrimo procedūra?

Ne, veterinarijos gydytojai turguose nebudi, tačiau, esant reikalui, gali būti atliekami neplaniniai patikrinimai. Taip pat turgaviečių administracijos gali įdarbinti privačius veterinarijos gydytojus savo iniciatyva, kurie atliktų prekybos gyvūnais augintiniais patikrą.


– Kokie prekybos turguose privalumai ir trūkumai?

Patogiau būtų ne vežti gyvūnus į tam tikrą vietą, pvz., turgavietę, ir siūlyti parduoti, o prekybą vykdyti iš laikymo vietos. Taip sumažėja tikimybė, kad gyvūnas bus įsigytas spontaniškai, neįvertinus galimybių jį laikyti. Be to, atmetama rizika, kad gyvūnas augintinis prekybos metu bus laikomas netinkamomis sąlygomis (per mažame narve ar dėžėje, netinkamoje temperatūroje ar pan.). 

Gyvūnas augintis – nemaža atsakomybė kiekvienai šeimai, todėl prieš priimant jį į namus, labai svarbu įvertinti gyvūno laikymo galimybes ir neapsigauti jį perkant.


– Kai buvo tikrinti gyvūnų prekeiviai turguose ar rasta pažeidimų ir kokių?

Gyvūnų prekeiviai turguose buvo tikrinami iki karantino šalyje paskelbimo. Patikrinimų metu buvo nustatyta faktų, kad prekybą suženklintais gyvūnais augintiniais vykdo asmenys, neregistruoti kaip gyvūnų augintinių veisėjai, taip pat pasitaikė atvejų, kad buvo prekiaujama pernelyg jaunais ar neskiepytais gyvūnais augintiniais. 


– Ar tarnyba yra pasisakiusi šiuo klausimu ir kokia jos pozicija?

VMVT ne kartą yra išsakiusi poziciją, jog turgus nėra tinkama vieta gyvūnų prekybai. Visų pirma, turguje pamatę gyvūną žmonės neretai spontaniškai nusiperka jį neįvertinę nei gyvūno savybių, nei savo galimybių. Taip pat svarbu žinoti, kad, perkant turguje, yra labai didelė tikimybė nusipirkti nelegaliai veistą gyvūną. 

Visiems rekomenduojame prieš įsigyjant naminį gyvūną labai gerai pagalvoti, taip pat daugiau pasidomėti apie veisles, nes neretai būna taip, jog sėslų gyvenimo būdą mėgstantys žmonės nusiperka labai aktyvų ir energingą šunį. Tokiu atveju kankinasi ir šeimininkas, ir gyvūnas. Viską gerai apgalvojus ir įvertinus, primygtinai raginame pirkti ne turguje, o vykti pas veisėją į namus, tam, kad galėtumėte pamatyti, kokiomis sąlygomis auga gyvūnas. Taip pat, žinodami tikslų veisėjo adresą, visuomet galėsite kreiptis į jį, jeigu ateityje iškiltų klausimų dėl gyvūno. Toks pirkimo būdas, manome, gerokai sumažintų šešėlinį gyvūnų pardavimo verslą. 


– Ar tarnyba turi poziciją dėl visuotinio gyvūnų ženklinimo?

VMVT visada pritarė visuotiniam gyvūnų augintinių ženklinimui, kuris taikomas ir daugumoje Europos Sąjungos šalių. Mes matome daug gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo privalumų: atsekamumas, pasiutligės prevencija, bešeimininkių gyvūnų augintinių skaičiaus mažinimas, greitesnis grąžinimas šeimininkams, gyvūnų augintinių savininkų atsakomybės didinimas, veisimo ir prekybos kontrolė. 

Agrodiena.lt redakcija

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0