in

Lietuviškų prekių eksportas šiemet augs apie 7 proc. – „Versli Lietuva“

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

Lietuviškos kilmės prekių eksportas šiemet turėtų augti apie 7 proc., atsigaus ir paslaugų eksportas, tačiau grėsmė verslui išlieka, teigia eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva“.

Agentūros Tyrimų ir analizės skyriaus vadovė Jonė Kalendienė sako, kad lietuviškos kilmės prekių eksportas šiemet turėtų ūgtelėti 6,7 proc. (pernai – 5,9 proc.), o 2022-aisiais – 8,3 proc.

„Optimizmas, kuris mus įkvėpė matant praėjusių metų rezultatus, kurie buvo geresni nei tikėjomės, paskatino pagerinti ir 2021 metų eksporto prognozę. Lietuviškos kilmės prekėms prognozuojame 6,7 proc. eksporto augimą ir tai būtų dar vienas papildomas milijardas eurų“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė J. Kalendienė.

Prekių eksportas turėtų grįžti į stabilesnį augimą ir sieks apie 7,2 proc., o paslaugų eksportas, pernai kritęs daugiau nei 9 proc., šiemet turėtų ūgtelėti 8,8 proc.

„Paslaugų eksporte numatome beveik 9 proc. augimą, nes esanti situacija, tam tikra pandemijos raida, kurią matome praėjusių metų pabaigoje ir šių pradžioje, mums įkvėpia optimizmo“, – sakė J. Kalendienė.

„Kitas niuansas yra, kad iš tiesų paslaugų sektoriaus eksportas pasiekė žemumas ir tikėtina, kad jo didėjimas turėtų reikšmingai prisidėti prie viso eksporto vertės didėjimo“, – pridūrė analitikė.

Jos teigimu, prognozes šiemet leidžia gerinti teigiami ekonomikos augimo lūkesčiai Europos Sąjungos šalims, didesnės naftos kainos bei įmonių gamybinis potencialas. Tuo metu pagrindine rizika išlieka pandemija.

„Didžioji grėsmė kyla iš pačios pandemijos raidos. Šiuo metu atrodo, jog verslas prisitaikė, situacija yra gerėjant ir jeigu pandemija neiššauks naujų siurprizų, tikėtina, kad prognozės turėtų būti artimos faktui. Tačiau tikrai lieka daug rizikų, kurių mes negalime nei nuspėti, nei numanyti“, – sakė J. Kalendienė.

Vis dėlto, anot jos, nereikėtų užmiršti ir kitų rimtų rizikų Lietuvos eksportui – „Brexito“ bei vežėjų veiklą reglamentuojančio Mobilumo paketo ir transporto įmonių grasinimų išsikelti į užsienį.

„Nors jis („Brexitas – BNS) jau yra įvykęs ir žinome, kad susitarimas pasirašytas, bet verslui prisitaikyti ir suprasti, kas iš tiesų atsitiko, vis dar reikia laiko. Gali įvykti tam tikrų pokyčių tiek verslo lokacijose, tiek užsienio prekyboje“, – teigė „Verslios Lietuvos“ atstovė.

„Versli Lietuva“ teigia, kad Lietuvos prekių eksporto vertė pernai sumažėjo 5,4 proc., tam didžiausios įtakos turėjo pernai smukusios naftos kainos.

Autorius Paulius Viluckas

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0