in

Siūlo naikinti gyvūnų ženklinimo monopolį

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

Sumanymui nuo 2022 m. gegužės 1 d. privalomai ženklinti visus naminius gyvūnus tampant vis realesniu, pradedama diskutuoti ir apie tai, ar su užduotimi veterinarijos gydytojai susitvarkys ir ar jų paslaugos šiuo metu nėra per brangios. 

Šiuo metu Europoje naminius gyvūnus privalomai ženklina 26 šalys ir Lietuva lieka viena iš nedaugelio to dar nedarančių.

Valstybės institucijos linkusios manyti, kad procedūra bus naudinga daugeliu aspektų – ligų prevencijos, globos, aiškinantis neteisėto dauginimo ir prekybos užsienyje atvejus. 

Kuo greičiau norima Seimui svarstyti pateikti „Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo Nr. VIII-500 2, 4, 7 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą“. Besidomintieji gyvūnų gerove Seimo nariai tikisi, jog jame bus aptarti ir klausimai, numatantys, kas, be veterinarų, dar gali ženklinti augintinius, ar reikėtų uždrausti jų prekybą turgavietėse ir kas mokės už socialiai remtinų asmenų privalomą gyvūnų ženklinimą. 

„Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą nėra nustatyta, kas gali atlikti gyvūnų augintinių ženklinimą. Šiuo metu tai nustato poįstatyminiai teisės aktai, kurie dirbtinai riboja gyvūnų augintinių ženklinimo konkurenciją, šią veiklą prilyginant veterinarinei paslaugai ir suteikiant teisę ženklinti gyvūnus tik veterinarijos gydytojams. Dėl šios priežasties ženklinimo kainos yra didelės ir kartais siekia iki 30 eurų, nors ženklinimo mikroschemos savikaina yra apie 2-5 eurus. Šiuo pasiūlymu siekiama padaryti šią paslaugą labiau prieinamą“, – sakė Seimo narys Kęstutis Mažeika.

Būtent jis siūlo įstatymu numatyti didesnę laisvę ir suteikti galimybę šią paslaugą teikti specialius kursus išklausiusiems žmonėms. 

Praplėsti ženklinimu galinčių užsiimti asmenų būrį tikimasi ir manant, jog Lietuvoje yra apie milijonas neapskaitytų augintinių, o norint užduotį atlikti greičiau reikėtų gausesnių specialistų pajėgų.

2020 m. Europos augintinių maisto pramonininkų federacijos duomenimis, 2019 metais Lietuvoje buvo apie 500 000 šunų ir apie 600 000 kačių. Taigi bendra kačių ir šunų populiacija, manoma, kad yra lygi 1 150 000 vnt.

Tuo tarpu remiantis VĮ „Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro“ 2019 m. metinės ataskaitos duomenimis, išsiaiškinta, kad 2020 m. sausio 1 d. Lietuvoje registruoti (laikomasi nuostatos, kad ir paženklinti) 113 459 vnt. kačių ir šunų, t. y. tik 9,87 proc. iš visų Lietuvoje esančių kačių ir šunų.

Konkurencijos tarybos vertinimu, nustatytas teisinis reguliavimas, kuris gyvūnus augintinius ženklinti mikroschema ir registruoti GAR leidžia tik veterinarijos gydytojams, galimai riboja kitų potencialių subjektų patekimą į šios paslaugos teikimo rinką.

Tarnybai atlikus penkių atsitiktinai pasirinktų tiekėjų, kurie veterinarijos įstaigoms parduoda naminiams gyvūnams naudojamas mikroschemas, siūlomų didmeninių kainų analizę, apskaičiuota, kad vidutiniškai ženklinimui reikalingos mikroschemos didmeninė kaina yra 3,30 Eur.

Atlikus devynių atsitiktinai pasirinktų veterinarijos įstaigų teikiamų gyvūnų augintinių ženklinimo bei registravimo paslaugų kainų analizę, nustatyta, kad paslaugos kaina svyruoja nuo 18 Eur (Jurbarko, Kauno ir Elektrėnų veterinarijos įstaigose) iki 30 Eur (Vilniuje, Kaune, Panevėžyje). Pagal surinktus duomenis apskaičiuota, kad vidutiniškai minėta paslauga vartotojams kainuoja 23,78 Eur (už vieno gyvūno ženklinimą ir registravimą; kaina pateikiama su PVM).

„Mes pateikėme rekomendaciją atverti rinką. Bet tai tėra išvada“, – Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje sakė Konkurencijos tarybos atstovė Justina Paulauskaitė.

Tame pačiame posėdyje savo nuomonę pareiškė ir Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus. Jo teigimu, rūmų nariai ne kartą svarstė šį klausimą ir yra linkę manyti, jog negalima nuvertinti veterinarijos gydytojų kompetencijos, nes augintinių ženklinimas yra susijęs su intervencija į organizmą, galimomis ligomis. 

Seimo nario Viktoro Pranckiečio nuomone, 1260 – ies licencijas turinčių specialistų turėtų užtekti įvykdyti užduotį, o paslaugos kainos mažės jiems konkuruojant tarpusavyje. 

Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos prezidentas Audrius Kučinskas informavo, kad Konkurencijos tarybos išvada yra apskųsta, o, vykdant augintinių ženklinimą, reikėtų juos ir skiepyti nuo ligų. 

Kad šis klausimas dar bus plačiai aptariamas, įrodo ir kitokia Seimo nario Andriaus Vyšniausko nuomonė. Jis pritarė kolegai K. Mažeikai, įsitikinusiam, jog veterinarai nepageidauja konkurencijos, tačiau, norint, jog paslaugos kaina iš tiesų mažėtų ir procedūros būtų atliktos kuo sparčiau, tai bus būtina.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0