in

Afrikinis kiaulių maras vis dar plinta Europoje – nauji protrūkiai fiksuojami Serbijoje

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad nors Lietuvoje afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkių ūkiuose šiais metais dar kol kas nenustatyta, tačiau šios ligos virusas Europoje vis dar plinta ir toliau kelia grėsmę viso žemyno kiaulininkystės sektoriui. Pastarosiomis dienomis apie naują AKM protrūkį jų šalyje informavo Serbijos veterinarijos tarnyba. Užkratas patvirtintas smulkiame kiaulių ūkyje Nišavski regione. Šiemet Serbijoje nustatyta jau 11 atvejų, kai ligos židiniais tapo nedideli vietiniai ūkiai.

Taip pat šiais metais apie 199 AKM viruso paveiktas kiaulių laikymo vietas pranešė ir Rumunija. Daugiau AKM protrūkių kiaulių ūkiuose ES teritorijoje kol kas nekilo.

VMVT atkreipia dėmesį, kad nors AKM virusas dažniausiai yra nustatomas šiltuoju metų laiku, bet šie pavyzdžiai ir praėjusių metų Lietuvos atvejis, kai ligos protrūkis komerciniame kiaulių ūkyje kilo balandžio mėnesį, parodo, kad AKM gali į ūkius patekti ir žiemos ar pavasario mėnesiais.

VMVT duomenimis, per 2020 m. Lietuvoje AKM buvo nustatytas trijose kiaulių laikymo vietose ir 256 šernams 230 Lietuvos vietų. Šiemet mūsų šalyje rasti 26 šiuo virusu užsikrėtę šernai.

Veterinarijos specialistai akcentuoja, kad didžiausią įtaką AKM pasireiškimui ir plitimui turi biologinio saugumo reikalavimų laikymasis. Todėl savo ūkius norintys apsaugoti kiaulių laikytojai raginami griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų, saugoti auginamus gyvulius nuo galimų kontaktų su pašaliniais asmenimis, kitais gyvūnais, nešerti kiaulių šviežiai nušienauta žole, o prieš einant į tvartą pasikeisti avalynę, darbo drabužius, naudoti tik kiaulių šėrimui ir priežiūrai skirtą inventorių, laikytis asmeninės higienos.

Primenama, kad turint įtarimų dėl gyvulių sveikatos būklės labai svarbu kuo skubiau informuoti VMVT telefonu 8 800 40 403, kreiptis į VMVT teritorinius departamentus arba pranešti aptarnaujantiems privatiems veterinarijos gydytojams.

Parengė: Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0