in ,

Ar ministerija išgirs žemdirbių siūlymus?

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

Vadinamasis „mėšlo įsakymas“ vis dar tebėra ir ūkininkų, ir valdininkų galvos skausmas. Kol kas pastarieji tikina nematą pagrindo jį keisti, o žemdirbiai, kaupdami argumentus ir pasitelkdami mokslininkus, tikisi būti išgirsti.

Apie naująjį įsakymą, buvusios valdžios patvirtintą paskutinėmis darbo dienomis, agrodiena.lt kalbasi su LR Žemės ūkio rūmų direktoriumi Sigitu Dimaičiu:

„Atsižvelgiant į 2020 m. gruodžio 9 d. Aplinkos ir Žemės ūkio ministrų patvirtinto įsakymo „Dėl Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo patvirtinimo” reikalavimus, kurie turėtų įsigalioti nuo 2021 m. lapkričio 15 d. – laukuose mėšlas negalės būti laikomas draudžiamuoju tręšti laikotarpiu, t. y. nuo lapkričio 15 d. iki kovo 20 d. (išskyrus išimtis dėl palankių hidrometeorologinių sąlygų).

Esminis dalykas, kad pagal naują tvarkos aprašą neleidžiama mėšlo sandėliuoti rietuvėse laukuose. Kadangi nemaža dalis smulkių ūkių, kurie turi keletą gyvulių, neturi galimybių įsirengti mėšlides ir mėšlą kaupia priekabose, o kai priekabos pripildomos, tada mėšlas vežamas į laukus. Jei ūkininkai ir turi mėšlo kaupimo rezervuarą, tačiau prieauglis laikomas ant kraiko, kur susidaro tirštas mėšlas. Lieka neaišku, kaip skaičiuoti sąlyginių gyvulių skaičių, ar nuo viso gyvulių skaičiaus, ar tik nuo prieauglio. Pagal esamą tvarkos aprašą nurodoma, kad mėšlidės dydį reikėtų skaičiuoti pagal visą turimą sąlyginių gyvulių skaičių. O vadovaujantis logika, reikėtų skaičiuoti tik nuo tų gyvulių, kurie kaupia tirštą mėšlą.

Ateityje – nuo 2022 m. ir 2024 m. numatomi dar papildomi reikalavimai:

nuo 2022 m. tręšiantiems 50 ha ir daugiau, nuo 2024 m. – 30 ha ir daugiau žemės ūkio naudmenų  –  tręšimui skystuoju mėšlu ir (ar) srutomis naudoti išlaistymo ar tiesioginio įterpimo į dirvą technologijas;

nuo 2024 m. tręšiantiems 30 ha ir daugiau žemės ūkio naudmenų, užtikrinti mėšlo ir srutų įterpimo į dirvą laiką – 4 val. nuo paskleidimo ant ariamos žemės;

nuo 2024 m. tirštąjį mėšlą rietuvėse prie tvartų galės kaupti asmenys, laikantys ne daugiau kaip 50 SG.

LR ŽŪR vasario 11 d. organizavo diskusiją, kurioje dalyvavo LR ŽŪR nariai, ūkininkai, savivaldybių atstovai ir mokslininkai. Visi konstruktyvūs ir moksliškai pagrįsti siūlymai bus apibendrinti, sugrupuoti ir pateikti Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijoms raštu. Taip pat informuojame, kad Seimo Kaimo reikalų (KRK) komitetas, vykęs vasario 10 d. rekomendavo Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijoms atšaukti įsakymą, kuris nebuvo tinkamai suderintas, ir jį toliau rengti gerai išsiaiškinus Europos Komisijoje, kokie europiniai dokumentai įpareigoja šalis nares griežtinti mėšlo tvarkymo aplinkosaugos reikalavimus. Nutarimą Seimo KRK priėmė vienbalsiai, vardiniu balsavimu.

Diskusijoje dalyvavo Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Energetikos ir biotechnologijų instituto direktorius prof. dr. Rolandas Bleizgys, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vedėjas dr. Virginijus Feiza”.

Agrodiena.lt redakcija

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0