in

AKM plitimo šernų populiacijoje valdymo planas bus koreguojamas

Asociatyvi nuotr. (Unsplash)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) tęsia diskusijas dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) plitimo šernų populiacijoje valdymo plano ateinantiems penkeriems metams. Vasario 4 d. vykusiame susitikime su šalies medžiotojus vienijančiomis asociacijomis sutarta, kad naujam penkerių metų periodui sudaromame plane turėtų būti įvertinta epidemiologinė ligos situacija šalyje ir gamtiniai ištekliai, Lietuvos prioritetai suvaldant šios pavojingos užkrečiamosios ligos protrūkį. Numatant konkrečius veiksmus ir priemones, plane bus remiamasi sukaupta Lietuvos institucijų praktine patirtimi ir priemonėmis, taip pat kitų šalių patirtimi.

Toks AKM plitimo šernų populiacijoje valdymo planas (Planas) yra privalomas visoms Europos Sąjungos šalims. Pagrindinis ruošiamo dokumento tikslas – kiek įmanoma labiau sumažinti AKM viruso keliamus nuostolius žemės ūkiui, maisto pramonei ir laukinei faunai, ir siekti visiško AKM likvidavimo šalyje.

VMVT specialistai pirminį Plano projektą parengė ir socialiniams partneriams derinti pateikė dar praėjusių metų gruodžio mėnesį. Diskutuojant su kontrolės institucijų, medžiotojų, gamtos apsaugos organizacijų ir visuomenės atstovais, į planą siekiama įtraukti praktines, efektyviai veikiančias priemones, kurios padėtų ne gyventi su šia liga, o leistų palaipsniui visiškai likviduoti AKM laukinėje gamtoje.

Dokumente pasiremta Lietuvos specialistų sukaupta patirtimi, Europos Komisijos ir mokslininkų rekomendacijomis, taip pat Čekijos ir Belgijos patirtimi suvaldant AKM protrūkius laukinėje faunoje. Pastebėtina, kad šios šalys sąlyginai nedidelėse teritorijose sėkmingai suvaldė AKM protrūkius ir neleido virusui plačiau išplisti, pasitelkę gan drastiškas priemones. Tačiau Lietuvoje AKM šiuo metu paplitęs beveik visoje šalies teritorijoje, todėl geroji kitų šalių praktika gali būti sunkiai pritaikoma.

„Išgirdome medžiotojų atstovų išsakytą susirūpinimą ar net nepritarimą taikyti kai kurias plano projekte pasiūlytas AKM likvidavimo priemones. Todėl sutarėme pasidalinti VMVT sukaupta mokslinių tyrimų medžiaga apie AKM viruso paplitimą šalies laukinėje faunoje ir ieškoti alternatyvių priemonių, kurios atitiktų tiek mokslininkų rekomendacijas, tiek šalies epizootinę situaciją“, – pažymėjo VMVT direktorius Darius Remeika.

Pasitarime buvo akcentuojama, kad VMVT ir toliau vykdys AKM stebėseną šernų populiacijoje, bus tęsiami ir iš surastų šernų gaišenų atrinktų mėginių AKM tyrimai. Ir toliau išliks aktuali nuostata, kad šerno gaišenoje aptikus AKM virusą, gaišenos sunaikinimu turi pasirūpinti to medžioklės ploto naudotojas, kurio teritorijoje gaišena buvo rasta arba sumedžiotas užsikrėtęs gyvūnas.

Parengė: Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0