in ,

Latvijoje laukiniams paukščiams nustatytas paukščių gripo virusas

Asociatyvi nuotr. (Jon Sailer/Unsplash)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) šiandien gavo informaciją iš Latvijos atsakingos institucijos apie nustatytą didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejį laukiniams vandens paukščiams. Tai pirmasis šioje šalyje užregistruotas paukščių gripo atvejis.

Devynių laukinių vandens paukščių gaišenos (laukinės anties ir 8 gulbių nebylių) buvo rastos Latvijos sostinėje Rygoje, vykdant paukščių gripo viruso stebėseną. Dviems iš kritusių paukščių patvirtintas didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) paukščių gripo virusas.

Lietuvoje šiais metais taip pat jau buvo užfiksuotas paukščių gripo virusas. Pirmasis atvejis naminių paukščių ūkyje – H5N8 potipio paukščių gripas nustatytas mažame ūkyje Kaune nugaišus kelioms vištoms ir kalakutams. Prieš tai šis virusas diagnozuotas laukiniams paukščiams (gulbėms nebylėms) – Klaipėdoje ir Raseiniuose.

Daugelio Europos šalių patirtis rodo, kad išplitęs paukščių gripas atneša didžiulių ekonominių nuostolių, todėl tik užtikrinus tinkamą šios ligos prevencijos priemonių taikymą, ypač griežtai laikantis visų biologinio saugumo reikalavimų ūkiuose ligos plitimo galima išvengti.

VMVT duomenimis, š. m. sausio ir vasario mėnesiais Europoje didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejai toliau fiksuojami ir laukiniams paukščiams, ir naminių paukščių ūkiuose, kur dėl šios ligos jau sunaikinta apie 4 mln. paukščių. Paukščių gripo virusas palietė daugumą Europos valstybių, labiausiai – Prancūziją, Vokietiją, Daniją, Lenkiją, Vengriją, Jungtinę Karalystę ir Švediją.

Lietuvoje paukščių laikytojams yra privaloma laikyti naminius paukščius uždarose patalpose, o jei yra būtinybė išleisti į lauką – tai tik į aptvertus kiemus ar aikšteles, saugoti paukščius nuo kontakto su laukiniais paukščiais, paukščių girdymui nenaudoti vandens iš atvirų vandens telkinių. Gyventojams nerekomenduojama liesti rastų kritusių arba leisgyvių laukinių paukščių, nepatartina iš rankų lesinti laukinius paukščius. Jeigu tenka liesti ar laikyti rankose laukinius paukščius, labai svarbu laikytis tinkamos rankų higienos.

Radus nugaišusius vandens paukščius gyventojų prašoma pranešti VMVT specialistams nemokama visą parą veikiančia tel. linija 8 800 40 403, o naminių paukščių augintojai raginami susisiekti su VMVT arba veterinarijos gydytoju, jei pastebi pakitusią auginamų paukščių elgseną ar sveikatos sutrikimų.

Parengė: Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0