in ,

Seimo Kaimo reikalų komitetas kreipiasi į ministrus – rekomenduoja atšaukti įsakymą dėl mėšlo

Asociatyvi nuotr. (Joe Green/Unsplash)

Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) nariai posėdyje vieningai nusprendė kreiptis į Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijas primygtinai reikalaudami atšaukti kelis mėnesius galiojantį įsakymą, neleidžiantį ūkininkams mėšlo laikyti atviroje, tam nepritaikytoje erdvėje.

Nueinanti valdžia priešpaskutinę darbo dieną pasirašė įsakymą „Dėl mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo patvirtinimo“, pagal kurį laukuose mėšlas negali būti laikomas draudžiamuoju tręšti laikotarpiu, t. y. nuo lapkričio 15 iki kovo 20 dienos. Įsakymas įsigaliojo nuo 2021 metų lapkričio 15 dienos ir sukėlė didžiulį ūkininkų nepasitenkinimą. 

„Kasdien vis dar sulaukiu po kelis ūkininkų skambučius ir žinutes, su klausimais, ką daryti ir kas suklaidino įsakymą ruošusius ministrus“, – sakė KRK narys Jonas Gudauskas.

Dokumentas sutrikdė žemės ūkio sektoriaus atstovus, nes, paisydami jo, jie turėtų įrengti nemažų investicijų reikalaujančias mėšlides, turinčias užtikrinti, kad mėšlas nepatektų į gruntinius vandenis bei neterštų gamtos. 

„Dar nėra įrodyta, kad mėšlas teršia aplinką, o ūkininkai, užklupti per naktį įsigaliojusio įsakymo, teigia neturį kur jo dėti. Reikėtų dėl mėšlo poveikio aplinkai sulaukti mokslininkų išvadų. Be to, Europos komisija dėl šio klausimo valstybių nespaudžia į kampą, o leidžia spręsti pačioms”, – patikino KRK narys Kęstutis Mažeika. 

Gal mėšlas gali būti vienas iš esminių taršos šaltinių, suabejojo ir KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis. Jo teigimu, 2011 – 2017 m. gruntinių vandenų kokybė suprastėjo dvigubai, kai galvijų šalyje skaičius sumažėjo perpus: „Tai gal ne mėšlas yra pagrindinis taršos šaltinis?“. 

Žemės ūkio tarybos pirmininkas Jonas Vilionis pastebėjo, jog prastai gruntinių vandenų būklei galėjo turėti įtakos vandens valymo įmonių veikla ir jos pasekoje liekančios atliekos. Anot jo, įsakymas patvirtintas, o klausimas tebėra neišdiskutuotas. 

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus pastebėjo, jog vienodi mėšlidžių įrengimo reikalavimai taikomi ir 5, ir 500 galvijų turintiems ūkiams. „Reikėtų patvirtinti paramos problemai spręsti programą, apie ją ūkininkus informuoti“. 

Nors Aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė patikino, kad audringas reakcijas iššaukęs įsakymas yra ruoštas 1,5 metų ir tris kartus teiktas visuomenei viešai aptarti, Seimo KRK nariai, atsižvelgdami į ūkininkų komentarus, nutarė rekomenduoti jį atšaukti. 

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0