in

Miškų valdymo standartas užtikrins geresnę miškų apsaugą

Asociatyvi nuotr. (Artyom Kulikov/Unsplash)

2021 m. sausį įsigaliojo naujas Lietuvos nacionalinis FSC miškų valdymo standartas – atsakingai tvarkomų miškų skiriamasis ženklas. Mūsų šalis pirmoji regione susitarė dėl tokio standarto, sudarančio prielaidas geriau užtikrinti subalansuotą ir tvarų ūkininkavimą miškuose. Estijoje, Baltarusijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Suomijoje panašūs standartai dar tik rengiami.

„Sertifikuotuose miškuose padidinę neūkininkaujamo miško dalį nuo 5 proc. iki 10 proc., užtikrinsime geresnę miškų, taip pat ir senų medžių apsaugą. Kitaip tariant, dešimtadalis sertifikuotų miškų tampa tarsi rezervatais“, – sako aplinkos viceministras Danas Augutis.

FSC standartas, prie kurio Valstybinių miškų urėdija perėjo šiemet, griežtai reglamentuoja socialinę atsakomybę už miškų tvarkymą ir santykius su bendruomenėmis. Jis įpareigoja būti atviresniais visuomenei, plačiau informuoti apie ūkininkavimą miškuose, jų priežiūrą.

Tai savotiškas nacionalinis miškų sektoriaus dalyvių susitarimas, kokiais šiuolaikiniais miškų valdymo principais reikia vadovautis, kad būtų užtikrintas darnus miškininkavimas.

Naujas standartas daugiau dėmesio skiria biologinės įvairovės apsaugai miškuose. Jis numato, kad tokių saugomų miškų, kuriuose įprastinė miškų ūkinė veikla nevykdoma, plotas turi būti ne mažesnis nei 10 proc. – dvigubai didesnis nei pagal ankstesnius sertifikavimo reikalavimus. Daug dėmesio skiriama ir darbuotojų teisėms, darbo sąlygoms, saugaus darbo ir korupcijos netoleravimo principams, miško teikiamos naudos didinimui, aplinkos vertybių apsaugai, ūkinės veiklos planavimui, stebėsenai ir tinkamam vykdymui.

Pirmieji tarptautinės FSC organizacijos sertifikatai Lietuvoje buvo išduoti dar 2001 m. Juos gavo tuometės Biržų ir Panevėžio miškų urėdijos. Dabar visi šalies valstybiniai miškai (kiek daugiau nei 1 mln. ha) turi FSC miškų valdymo sertifikatus.

Parengė: LR aplinkos ministerija

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0