in

Pratybose derinti veiksmai ir priemonės, kurių būtų imtasi pasireiškus paukščių gripui

Asociatyvi nuotr. (Joseph Cortez/Unsplash)

Praėjusį penktadienį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) organizavo nuotolines stalo pratybas, kurių metu buvo imituojami įvairūs paukščių gripo pasireiškimo scenarijai ir aptariamos neatidėliotinos priemonės, kurios turėtų būti taikomos tokiu atveju. Pratybų dalyviai turėjo galimybę pasitikrinti savo gebėjimus įvertinti situaciją, nustačius daugiau paukščių gripo židinių, galimybes operatyviai imtis būtinų veiksmų, surinkti ir perduoti informaciją, įtraukti į veiklą atsakingų padalinių bei kitų institucijų pajėgas, pasitelkti reikalingus resursus.

Pratybų dalyviams buvo pateikiami įvairūs galimi scenarijai – nuo pranešimo apie rastas laukinių vandens paukščių gaišenas iki paukščių gripo protrūkio dideliame paukščių laikymo ūkyje.

Nors pratybos buvo tik teorinės ir vyko nuotoliniu būdu, tačiau, pasak VMVT specialistų, įvertinant Europoje grėsmingai plintančio paukščių gripo keliamus pavojus, jos yra būtinos, kad pasireiškus naujiems atvejams specialistai žinotų ir galėtų operatyviai imtis visų reikalingų veiksmų.

Pratybų dalyviai aktyviai dalyvavo diskusijoje, dalinosi turima patirtimi ir įžvalgomis, kokias priemones taikytų, nustačius didelio patogeniškumo paukščių gripą ūkiuose bei kuo galėtų padėti savo kolegomis. Buvo modeliuojama židinio likvidavimo situacija ir laikas, žmogiškųjų resursų paskirstymas, bendradarbiavimas su savivaldos institucijomis bei galimas ekstremaliosios situacijos ar įvykio paskelbimas.

„Tokias pratybas organizuoti būtina nuolat, nes svarbu aiškintis, ką reikia tobulinti, siekiant kuo operatyviau ir kokybiškiau likviduoti užkrečiamųjų ligų protrūkius, sužinoti, kaip galime pagerinti atsakingų specialistų ir padalinių pasirengimą įveikti tokio pobūdžio netikėtas situacijas“, – sakė VMVT direktorius Darius Remeika.

VMVT primena, kad pirmas mūsų šalies istorijoje atvejis, kai paukščių gripas buvo nustatytas naminių paukščių laikymo vietoje, patvirtintas šių metų sausio 8 d. Kaune, Amaliuose, mažame ūkyje nugaišus kelioms vištoms ir kalakutams. Prieš tai ši pavojinga liga pirmiausia buvo nustatyta Klaipėdoje nugaišusioms gulbėms. Anksčiau laukinėms gulbėms virusas Lietuvoje buvo nustatytas 2017 metais.

Tuo tarpu Europoje dėl plintančio paukščių gripo viruso, pasireiškusio tiek laukiniams paukščiams, tiek ir naminių paukščių ūkiuose, vien tik per šiuos metus jau sunaikinta daugiau kaip 4 mln. naminių paukščių. Nuo didelio patogeniškumo paukščių gripo viruso kenčia Prancūzija, Vokietija, Danija, Lenkija, Vengrija, Jungtinė Karalystė, Švedija ir kitos šalys.

Parengė: Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0