in

Grėsmė nuo trijų veislininkystės įmonių pasitraukė. Ber ar ilgam?

Asociatyvi nuotr. (Sandy Millar/Unsplash)

Trys veislininkystės įmonės, kurių pagrindinė akcininkė yra Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), jau ilgiau nei metai gyvena kaip ant adatų. Tai uždarosios akcinės bendrovės „Panevėžio veislininkystė“ bei „Šilutės veislininkystė“ ir akcinė bendrovė „Kiaulių veislininkystė“. 

Jas pernai norėta privatizuota, bet vėliau valstybė šiuos planus pakeitė. Tiesa, kol kas neaišku, ar ilgam. 

Apie tai, kad valstybė turi atsisakyti nebūdingų funkcijų ir komercines paslaugas teikiančių įmonių, prabilta dar 2017 m., o praėjusį pavasarį minėtos trys bendrovės Vyriausybės buvo įtrauktos į 2020 – ais metais privatizuotinų įmonių sąrašą. 

Kilus audringoms diskusijoms žemės ūkio sektoriuje, pirmiausia nuspręsta kol kas nespręsti panevėžiečių bei šilutiškių likimų. Vėliausiai iš sąrašo buvo išbraukta „Kiaulių veislininkystė”. 

Privatizavimo skeptikai tvirtino, jog į privačias rankas patekusios bendrovės bus bertvarkytos bei nebeteiks žemės ūkiui svarbių, tačiau, greičiausiai, verslui mažiau pelningų paslaugų. 

Didžiausią nerimą išsakė kooperatinėms bendrovėms, kurių ne mažiau kaip pusė yra norėtų privatizuoti bendrovių paslaugų gavėjai.

„Panevėžio veislininkystė“ rengia veislininkystės parodas, vykdo galvijų karantiną ir tarpininkavimo paslaugas.

„Šilutės veislininkystė“ užsiima mėsinių veislinių bulių įvertinimu pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes, taip pat galvijų auginimu, prekyba ir paslaugų teikimu.

„Kiaulių veislininkystė“ vykdo veislinių kiaulių produktyvumo kontrolę, užsiima komercinių kiaulių auginimu, skerdimu, skerdenų bei kuilių spermos pardavimu. 

Agrodiena.lt apie veislininkystės įmonių likimą, uždavinius ir perspektyvas pasikalbėjo su Žemės ūkio ministerijos specialistais. 

Kada buvo atsisakyta minties jas privatizuoti? Kodėl? Kas tai inicijavo?

Valstybės valdomų įmonių pertvarkos ir valdymo centralizavimo priemonių plane, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020-07-29 pasitarimo protokolu Nr. 34, UAB „Panevėžio veislininkystė”, UAB „Šilutės veislininkystė” ir AB „Kiaulių veislininkystė” privatizavimo neliko.

Žemės ūkio ministerija, teikdama informaciją Ekonomikos ir inovacijų ministerijai dėl Valstybės valdomų įmonių pertvarkos ir valdymo centralizavimo priemonių plano, pateikė siūlymą iš jo išbraukti UAB „Panevėžio veislininkystė”, UAB „Šilutės veislininkystė” ir AB „Kiaulių veislininkystė”.

Šiam siūlymui įtakos turėjo tai, Seimo Kaimo reikalų komitetas 2019 m. ne kartą svarstė klausimą dėl UAB „Panevėžio veislininkystė”, UAB „Šilutės veislininkystė” ir AB „Kiaulių veislininkystė” įtraukimo į Privatizuojamų objektų sąrašą ir nepritarė tam. Asociacijos ir ūkininkai teigė, kad šiuo metu neturi finansinių galimybių įsigyti bendrovių, nors kai kuriems jų bendrovių atliekamos funkcijos ir reikalingos.

Ar plano kol kas visai atsisakyta, ar tau jau numatyta padaryti, pvz., sekančiais metais?

Valstybės valdomų įmonių pertvarkos ir valdymo centralizavimo priemonių planą rengia ir Vyriausybei tvirtinimui teikia Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Kol kas naujų sprendimų dėl Žemės ūkio ministerijos valdymo srities valstybės valdomų įmonių pertvarkos nėra priimta.

Kokie uždaviniai iškelti toms trims bendrovėms?

Valstybė turi lūkesčius dėl kiekvienos valstybės valdomos įmonės veiklos krypčių, keliamų tikslų ir veiklos principų. Lūkesčių raštus galite rasti Žemės ūkio ministerijos interneto svetainėje:

https://zum.lrv.lt/lt/struktura-ir-kontaktai/valdymo-srities-istaigos

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0