in , ,

Ekologinių ūkių laukia ypatingi metai

Asociatyvi nuotr. (Markus Spiske/Unsplash)

2022 – ųjų sausio 1 d. ES įsigalios naujas Ekologinės gamybos reglamentas. Šie metai Lietuvos, kaip ir kitų šalių institucijoms, yra pasiruošimo laikotarpis – bus rengiami teisės aktai, tvarkos, taisyklės. 

Tačiau jau dabar aišku, kad naujasis ekologinės gamybos reglamentas bus taikomas gyviems ir neperdirbtiems žemės ūkio produktams, įskaitant sėklas bei kitą augalų dauginamąją medžiagą ir maistui ar pašarams skirtus perdirbtus žemės ūkio produktus. Perdirbti produktai galės būti ženklinami kaip ekologiški tik jei ne mažiau kaip 95 proc. jų žemės ūkio kilmės sudedamųjų dalių bus ekologiškos.

Ekologinės gamybos taisyklėse aiškiai nustatyta: sertifikuotų ekologiškų produktų gamintojams jokiu būdu neleidžiama auginant kultūrinius augalus naudoti draudžiamų medžiagų (pavyzdžiui, pesticidų). Tokia tvarka galioja nuo seno ir priėmus naująsias taisykles nepasikeis.

Tačiau pagal naująsias taisykles ūkio subjektai privalo imtis atsargumo priemonių, kad sumažintų atsitiktinio užteršimo pesticidais riziką tais atvejais, kai ekologiški kultūriniai augalai auginami šalia tais pesticidais tręšiamų kultūrinių augalų. Tikrinti, kaip taikomos šios priemonės, pavesta nacionalinėms valdžios institucijoms. Vartotojai turėtų būti visiškai tikri, kad gaminant ES ekologinės gamybos logotipu pažymėtus produktus nebuvo tiesiogiai naudojama jokių pesticidų ir kad imtasi visų įmanomų atsargumo priemonių nedidelei atsitiktinio užteršimo pesticidais rizikai sumažinti.

Agrodiena.lt apie esminius reglamento pokyčius pašnekino VšĮ „Ekoagros“ kokybės vadovą Tomą Demikį.

Gal jau yra naujesnė statistika, susijusi su eko ūkiais Lietuvoje?

Apibendrintai ekologinio ūkininkavimo tendencija Lietuvoje tokia: pastaruosius kelerius metus ekologiškai dirbamos žemės plotas po truputį augo, ūkių mažėjo, tačiau jie stambėjo. Lietuva pagal ekologiškai dirbamos žemės plotus siekia maždaug ES vidurkį (2019 m. buvo 8,4 proc.). Detalesnę 2020 metų sertifikavimo statistiką paskelbsime artimiausiu metu vasario mėnesį mūsų įstaigos svetainėje www.ekoagros.lt. 

Kokie pasikeitimai laukia ūkininkų pasikeitus reglamentui?

Ekologinis žemės ūkis vystosi labai dinamiškai tiek visame pasaulyje, tiek ES, vis didesnis dėmesys teikiamas žalesniam ir tausiam ūkininkavimui, klimato kaitos mažinimui. Dabartinis ES ekologinės gamybos reglamentas taikomas jau nuo 2009 m., tad akivaizdu, kad taip sparčiai vystantis ekologiniam žemės ūkiui jį buvo laikas peržiūrėti. 2018 m. buvo patvirtintas naujas ES ekologinės gamybos reglamentas, kuris turėjo įsigalioti nuo 2021 m. sausio 1 d., tačiau dėl pandemijos galiojimas atidėtas iki 2022-ųjų.

Pagal naują ES reglamentą, sertifikavimas bus lengvesnis smulkiesiems ūkininkams dėl naujai įvedamos grupės sertifikavimo sistemos, palaipsniui bus panaikintos dabar taikomos išimtys, šalyse bus taikomas vienodesnis požiūris į atsitiktinio užteršimo pesticidais pavojaus mažinimą, trečiųjų šalių gamintojai turės laikytis tų pačių taisyklių kaip ir ES gamintojai, bus platesnis ekologiškų produktų asortimentas. Kartu siekiant didesnio vartotojų pasitikėjimo numatomos griežtesnės atsargumo priemonės visoje tiekimo grandinėje – taip bus sustiprinta kontrolės sistema.  

Suplanuota, kad iki metų pabaigos, atsižvelgus į naujojo reglamento reikalavimus, turėtų būti patvirtintos atnaujintos Ekologinio žemės ūkio taisyklės. Gal jau yra jų gairės?

Žemės ūkio ministro įsakymu yra suformuota darbo grupė, kuri ir rengs naujus nacionalinius teisės aktus. Mes, kaip sertifikavimo įstaiga, savo ruožtu dar laukiame dalies detalių reglamentą lydinčių taisyklių. Nes ES teisės aktai, kurie nustato reikalavimus kontrolei, dar nėra priimti. Tačiau tikimės, kad jie, kaip žada Europos Komisija, bus detalesni ir jų adaptavimas Lietuvos sąlygomis bus sėkmingas. Tačiau tiek Žemės ūkio ministerijos, tiek mūsų įstaigos laukia sudėtingi pasiruošimo metai.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0