in , , , ,

Iki metų pabaigos turėtų būti patvirtintos atnaujintos Ekologinio žemės ūkio taisyklės

Asociatyvi nuotr. (Christian Holzinger/Unsplash)

Ekologiniai ūkiai ir jų produkcijos poreikis pasaulyje sparčiai didėja.

Atsižvelgdamos į tai ES aukščiausios valdžios institucijos parengė ir patvirtino naująjį ekologinės gamybos reglamentą. Jis ES valstybėse narėse, taigi ir Lietuvoje, bus taikomas nuo 2022 m. pradžios.

Dabartinis ES ekologinės gamybos reglamentas taikomas jau 12 metų – nuo 2009-ųjų, todėl jį, rinkai nuolat keičiantis ir tobulėjant, buvo būtina atnaujinti. 

Apie tai, kokie darbai, susiję su Ekologinės gamybos reglamentu, valdžios institucijų  laukia šįmet, agrodiena.lt kalbasi su Žemės ūkio ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus specialistais:

Kada ūkiai bus pradėti „pratinti” prie naujojo reglamento?

Reglamentas patvirtintas 2018 m., todėl visi norintieji tikrai turėjo laiko jį perskaityti. O įgyvendinamuosius ir deleguojamuosius teisės aktus Europos Komisija (EK) rengia iki šiol. Beje, didžiąją dalį teisės aktų EK planuoja patvirtinti kovo mėnesį. Visus teisės aktus   planuojama parengti iki šių metų pabaigos, nes naujasis reglamentas 2018/848 įsigalios nuo 2022 m. sausio 1 d.

Kokie žingsniai, norint užtikrinti sklandų reglamento įgyvendinimą bei pasiruošimą tam, daromi dabar? Kas dar suplanuota?

Kaip minėjome, ES teisės aktų leidybinis procesas dar nebaigtas. Lietuvoje žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinta darbo grupė, kurioje vyksta diskusijos dėl naujojo reglamento įgyvendinimo. Šiuo metu diskutuojama dėl duomenų bazių, t. y. kokią sistemą Lietuva pasirinks. Ar ir toliau naudos Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro administruojamą sėklų duomenų bazę, ją atnaujins ir išplės (ekologinei gyvulininkystei, akvakultūros gyvūnams), ar pasirinks FIBL duomenų bazę, kurią yra pasirinkusi Belgija, Danija, Vokietija, Airija, Liuksemburgas, Švedija, Islandija.

Šiuo metu laukiama socialinių partnerių nuomonės dėl duomenų bazių pasirinkimo.

Suplanuota, kad iki metų pabaigos, atsižvelgus į naujojo reglamento reikalavimus, turėtų būti patvirtintos atnaujintos Ekologinio žemės ūkio taisyklės.

Pagal naujojo reglamento reikalavimus reikės atnaujinti ir VšĮ „Ekoagros” patvirtintą „Neatitikčių vertinimo procedūrą”. Parengti šiam naujam katalogui su poveikio priemonėmis, kai ekologinės gamybos ūkiai ir perdirbimo įmonės neatitinka ekologinei gamybai keliamų reikalavimų, Europos Komisija planuoja skirti vienerių metų pereinamąjį laikotarpį.

Sertifikavimo funkcijas vykdančios viešosios įstaigos „Ekoagros“ duomenimis, 2019 m. Lietuvoje sertifikuotas 2 731 ekologinės gamybos ūkio subjektas. Bendras sertifikuotas plotas buvo 246 631,68 ha, tai sudarė 8,4 proc. nuo viso pernai šalyje deklaruotų žemės ūkio naudmenų ploto.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0