in

Unikalaus Arklio muziejaus ekspozicija – ir virtualioje erdvėje

Arklio muziejus

Praėjusių metų pabaigoje A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus kartu su bendrove „GLUK Media” įgyvendino Lietuvos kultūros tarybos finansuotą projektą „A. Baranausko klėtelės dovanos – ranka pasiekiamos“, kurio dėka sukurta virtualioji kelionė po daugelį Anykščių krašto muziejų.

Nuo šiol virtualiai galima aplankyti šiuos Anykščių krašto muziejus: A. Baranausko klėtelė, A. Vienuolio-Žukausko memorialinis namas-muziejus, Jono Biliūno memorialinė sodyba, Bronės Buivydaitės namas-muziejus, Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių memorialinis muziejus, Siauruko muziejus, Šeimyniškėlių piliakalnio istorinis kompleksas ir žinoma, Arklio muziejus.

Apie Arklio muziejaus ekspoziciją ir įdomybes agrodiena.lt kalbasi su šios unikalios kultūros įstaigos atstovais. 

Kiek maždaug ploto užima visi į virtualią erdvę patekę muziejai realybėje?

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus ekspozicinis ir parodinis plotas sudaro apie 3000 kv. m.

Kiek per metus juos įprastai aplankydavo lankytojų? O kiek aplankė pernai?

Lankytojų skaičius iki pandemijos svyruodavo tarp 80 ir 100 tūkst. Pandemijos metu sumažėjo perpus.

Dar atskirai domintų Arklio muziejus. Kiek jame eksponatų?

Muziejus yra sukaupęs daugiau nei 6 tūkst. eksponatų. Nedidelė, tačiau vertingiausia ir įdomiausia rinkinių dalis yra eksponuojama.

Muziejuje kaupiami eksponatai arklio tematika nuo smulkių spaudinių: pašto ženklų atvirukų, vokų, segamųjų žeklelių, monetų, banknotų iki stambių eksponatų, įvairių vežimų: bričkų, lineikų, korų, važelių, šlajukių, fajetonų, diližano, autentiškų pakinktų, žemės ūkio padargų. Arklio muziejus tuo ir išsiskiria iš kitų muziejų, kad per eksponatus pristato įdomią arklio praeitį, kai nuo arklio traukiamosios jėgos panaudojimo priklausė krašto ekonomika ir nuo žirgo greitumo, Tėvynės gynyba.

Kaip dažnai ekspozicija atnaujinama?

Paskutinį kartą ekspozicijos atnaujintos 2010-2015 metų laikotarpyje. Tuomet atsinaujino Žirgo karyboje, Miesto transporto, Arklio istorijos ekspozicijos. Buvo atidaryta nuolatinė Anykščių krašto drožėjo Jono Tvardausko kūrybos paroda.

Ekspozicijoje Žirgas karyboje galima pamatyti žirgo kapą, ginkluotę, iliustracijas. Senos autentiškos fotografijos pasakoja apie Lietuvos raitelius: husarus, ulonus ir dragūnus. Ekspozicijoje Arklio tarnyba mieste – fajetonai, vežikų rogės, dviratė paštininko Bėda , ugniagesių komandos inventorius, primena kad arklius naudojo visos tarnybos: paštininkai, ugniagesiai, policija, vežikai, greitoji medicinos pagalba, veikė arklinis tramvajus.

Ekspozicijoje Arklinis kaimo transportas eksponuojami darbiniai, šventiniai vežimai ir pakinktai buvo skirtingi etnografiniuose regionuose. Aukštaičiai į šventes važiavo gražiai nudažytomis vežėtėlėmis ir lineikomis, darbus atlikdavo su prastomis vežėčiomis, šieną vežė su koromis, uorėmis, karijolais, karabonais. Suvalkietis, žemaitis ir dzūkas važiavo į šventes arklį pasikinkęs į gražią bričką, kuri buvo su lingėmis. Darbus nudirbdavo, į malūną važiavo, šieną vežė su paprastais vežimais, kuriuos vadino tiesiog ratais. Gilią šaltą žiemą aukštaitis į šventes skriedavo pasikinkęs arklį į važelį, į turgų važiavo su kuklesnėmis rogutėmis lubnelėmis, darbus atlikdavo su paprastomis rogėmis. Suvalkietis pasikinkęs pora arklių į šventes važiavo su važiu, žemaitis su šlajukais, dzūkas vienkinkiu važeliu. Paprastomis dienomis žiemą suvalkietis ir žemaitis važiavo su šlajomis, dzūkas vienkinkėmis rogėmis.

Pakinktai į Lietuvą atėjo iš kaimyninių kraštų ir įsitvirtino pagal gamtines sąlygas. Aukštaitis ir dzūkas gyvendamas kalvotose vietovėse arklį kinko pavalkais su lanku, kurie per Rusiją Lietuvą pasiekė iš totorių. Šiaurės žemaitis naudoja vakarietiškus pavalkus su viržiais, kuriuos gavo iš Kalavijuočių ordino, kuris buvo įsikūręs Rygoje. Kiti žemaičiai kaip ir suvalkiečiai arklius kinko su plėškėm arba šorais (šventinė plėškė), kurios iš Vakarų europos per Lenkiją pasiekė Lietuvą. Dzūkai naudoja vakarietiškus ir rytietiškus pakinktus.

Šalia vežimų klojimo įrengtoje patalpoje eksponuojamas maniežas, įrenginys skirtas arklio traukiamąją jėgą paversti sukamąja. Prieš karą tokių maniežų pagalba ūkininkai pasijungę tam skirtas mašinas su arkliais iškuldavo javus, sumindavo linus.

Antras muziejaus klojimas, arkliui Duonpelniui skirta ekspozicija, pilnas žemės ūkio padargų, senųjų arklų, žagrių, medinių akėčių ir modernių arklinių javų kertamųjų, šienapjovių, grėbiamųjų. Pasisikinkę arkliuis prie padargų žmonės užsiaugindavo duoną.

Koks paskutinis įgytas ir iš kur eksponatas?

Dėl paskutinio įdomaus eksponato, galėtume iškirti šventines roges, suvalkietišką važį, kurį padovanojo prezidento Kazio Griniaus giminės. Kaip pasakojo pateikėjai, atvykęs į svečius prezidentas mėgo pasivažinėti šiuo dviejų arklių traukiamu važeliu. Atrestauruotas važis papildė gausią muziejaus šventinių rogių kolekciją.

Kurie eksponatai vertingiausi, o kurie lankytojams įdomiausi?

Dėl įdomiausių ir lankytojų mėgstamų eksponatų, tai galima sakyti, kad visi ekponatai reikšmingi ir įdomūs bendram arklio istorijos kontekste. Tačiau lankytojams įspūdį daro žirgo iškamša, kurią be Arklio muziejaus galima pamatyti, tik Vytauto didžiojo karo muziejuje, komfortabilūs vežikų fajetonai, kurių prieš Antrąjį Pasaulinį karą dar daug buvo Lietuvos miestuose. Muziejaus svečius labai džiugina eksponatai atkeliavę iš jų gyvenamųjų vietų. Lankytojai mėgsta atvažiuoti į muziejų ir dėl to, kad čia gyvai galima pajoti ar pavažiuoti su arkliu. Muziejuje švenčiamos tradicinės kaimiškos šventės, demonstruojami žemės ūkio darbai, laikantis senųjų papročių.

Naujas laikmetis iškelia poreikį šiuolaikiškai supažindinti lankytojus su praeitimi ir senais eksponatais. Tai vyksta organizuojant edukacines pamokas ir senuosius amatus, kurių metu muziejaus edukatoriai, pristato eksponatus, praktinių užsiėmimų metų naudoja dublikatus.

Taigi eksponatas išlieka svarbiausiu dalyku muziejuje, jo dėka plėtojamos ir visos kitos veiklos.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0