in , ,

Iš ūkininko – tiesiai vartotojui

Asociatyvi nuotrauka

Mažų ir vidutinių ūkių įtraukimas į viešuosius pirkimus, trumpųjų maisto tiekimo grandinių skatinimas yra žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko prioritetinių darbų sąraše.  

Žemės ūkio ministerijos specialistams ministras iškėlė užduotį pateikti pasiūlymus, kaip galima būtų tobulinti trumpąsias grandines, stiprinti ūkininkų vaidmenį jose, skatinti gamintojų bendradarbiavimą.

Trumpoji grandinė yra nauda ūkininkui, nes sumažėja tarpininkų, maisto produktai nėra pervežami dideliais atstumais. Be to, palaikomi tiesioginiai ryšiai su vartotojais, kas stiprina jų pasitikėjimą. Geri trumpųjų grandinių pavyzdžiai yra mobilieji ūkininkų turgeliai, prekyba internetu ir kt.

Deja, vis dar yra sudėtinga pirkti vietinius produktus – dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ūkininkams kyla problemų. Sparčiai populiarėjanti ŽŪM finansuojama iniciatyva, kuri skatina vaikų darželius vaikus maitinti  ekologiškais ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintais maisto produktais, taip pat susiduria su šia problema. Vienam vaikui per mėnesį skiriama 20 eurų parama, jei darželis perka ne mažiau kaip 60 proc. pagal kokybės sistemas pagamintų produktų viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio. Siekiant, kad vaikai valgytų vietoje užaugintą ir pagamintą maistą, vienas iš pareiškėjų atrankos kriterijų yra maisto tiekimo trumposios grandinės. Pirmenybė teikiama produktams, užaugintiems ar pagamintiems pareiškėjo savivaldybėje arba kaimyninėse savivaldybėse.

Pasak ŽŪM Maisto pramonės ir kokybės skyriaus vedėjos Jolitos Martutaitytės, labai opus klausimas – negausus ūkininkų siūlomos produkcijos asortimentas. Viešuosius pirkimus organizuojančios savivaldybės pasigenda produkcijos įvairovės. Neretai būna ir taip, kad savivaldybė skaido pirkimą į daugybę dalių, norėdama nupirkti visą reikiamų produktų asortimentą.

Interneto platformą „Kaimas į namus“ administruojančios, maisto grandines ūkininkus kurti skatinančios VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros direktorius Šarūnas Celiešius pastebi, kad tikrai yra ūkininkų, kurie sėkmingai dalyvauja viešuosiuose pirkimuose. Tačiau didelio produktų krepšelio problema išlieka – tokį krepšelį turėti vienam ūkininkui yra nerealu. Norint dalyvauti viešuosiuose pirkimuose būtina kooperacija.

Nuo 2019 m. vaikų maitinimo darželiuose iniciatyvą įgyvendinanti Žemės ūkio ministerija pastebi kitą problemą – vaikų darželiai ir ūkininkai tiesiog…vis dar “neranda“ vienas kito.  Sunkiai sprendžiamos ir logistikos, produkcijos sandėliavimo problemos, tad bus ieškoma būdų, kaip padėti jas išspręsti.

Viešųjų pirkimų klausimas yra aktualus ir trumpų tiekimo grandinių dalyviams, kurie kreipiasi paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonę „Bendradarbiavimas“.

Žemės ūkio ministro patarėjo Daivaro Rybakovo nuomone, vis dar labai trūksta švietėjiškos veiklos. „Mažam ūkiui parduoti savo produkciją nėra problemos, jis dažniausiai turi savo pirkėjus. Daugiau problemų kyla didesniems ūkiams ir tiems, kurie nemoka naudotis medijomis. Motyvacijos pirkti lietuvišką produkciją trūksta ir patiems įstaigų vadovams“, – situaciją apibūdina patarėjas, kurio tikslas – surinkti visus pasiūlymus, padėsiančius žemės ūkio ministrui priimti reikiamus sprendimus tobulinant trumpąsias maisto tiekimo grandines.

Parengė: LR žemės ūkio ministerija

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0