in

Išplėstas Punios šilas rezervatu taps iki vasaros

Asociatyvi nuotrauka

Dėl Punios šilo statuso į teisinę aklavietę patekusi Aplinkos ministerija rado būdą, kaip atnaujinti užkonservuotą teritorijos plėtrą Nemuno kilpų regioniniame parke – ne trypčiodama ant dabartinės teisinės bazės, o į reguliavimą įtraukdama naują saugomos teritorijos atmainą – lankomo gamtinio rezervato. Apie sprendimą pranešė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

 „Mes turime labai aiškiai apsibrėžti, kaip veiks ir atrodys naujieji rezervatai – Punios šilas toks bus pirmasis. Iki šiol Lietuvoje veikiantys keturi gamtiniai rezervatai yra pelkiniai, šis bus miškų rezervatas“, – sako aplinkos viceministras Danas Augutis.

Teritoriją išplėsti planuojama Punios šilo gamtinį rezervatą ir Punios šilo botaninį zoologinį draustinį sujungiant į vieną. „Noriu pabrėžti, kad senojoje rezervato teritorijoje, kur žmonėms nebuvo leidžiama lankytis, ir toliau nebus galima. Atvira visuomenei liks naujoji rezervato teritorija. Manyčiau, tokia pusiausvyra tenkins visas suinteresuotas šalis“, – sako aplinkos viceministras.

Pagal Aplinkos ministerijos viziją, lankomame rezervate gyventojai galės nebent grybauti ir uogauti, bet ne žvejoti ar medžioti. „Lankomuose rezervatuose ūkininkauti praktiškai nebus galima, tačiau žmonės galės į juos įžengti džiaugtis. Žinoma, tik pėsčiomis, o ne keturračiais ir tikrai ne traktoriais“, – sako aplinkos viceministras. Jis prognozuoja, kad nauja tvarka Nemuno kilpų regioninio parko teritorijoje Alytaus rajone gali įsigalioti jau po trijų mėnesių, vėliausiai – per pusmetį.

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas naująjį teisinį statusą numatančią Saugumo teritorijų įstatymo pataisą teiks Seimo pavasario sesijoje.

Tuo metu Žuvinto biosferos rezervate medžiotojai nebebus įleidžiami iškart po Kalėdų. Tai numatantis ministro įsakymas pasirašomas gruodžio 28-ąją. „Parengiau Vyriausybės nutarimą, keičiantį rezervato nuostatus, ir penkis savo įsakymus. Jeigu viešasis sektorius per Kūčias dirbtų bent valandą, savo parašą galėčiau padėti jau rytoj“, – sako aplinkos ministras. Vienos darbo dienos iki švenčių pritrūko derinant keičiamus rezervato nuostatus su visuomene.

Šiuo metu Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ieško darbų vykdytojų, kurie užbaigtų įšaldytą Punios šilo plėtimą. Prieš pusantrų metų teritorijos išplėtimo schemai buvo išleista 5,6 tūkst. EUR, dabartinei Aplinkos ministerijos vadovybei reikės surasti dar iki 10 tūkst. EUR išplėstai teritorijai pagaliau įforminti.

„Procedūriškai vertinant, stabdyti Punios šilo procesą Aplinkos ministerijai pavaldi įstaiga neturėjo teisės. Aplinkos ministerija iš principo negali pati planuoti saugomų teritorijų. Vadinasi, mes ir dabar negalime atnaujinti proceso, nes tai ne ministerijos funkcija. Todėl Punios šilo likimą sprendžiame keisdami pačias taisykles“, – sako aplinkos viceministras.

Darbus pradėjusi Aplinkos ministerijos vadovybė dėl saugomų teritorijų išplėtimo ir „Natura 2000” tinklo savo veiksmus koordinuoja ne vien su vietinėmis suinteresuotomis grupėmis ir atsakingomis institucijomis, bet ir konsultuodamasi su Europos Komisija.

Dabar Punios šilo gamtinis rezervatas apima 457 ha teritoriją, dar beveik 2,25 tūkst. ha erdvės yra botaninis-zoologinis draustinis. Naujojo rezervato teritorija sudarys per 2,7 tūkst ha.

Parengė: LR aplinkos ministerija

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0