in ,

Europiniu lygmeniu – diskusijos dėl Lietuvos siūlymo griežtinti nekomercinį gyvūnų augintinių įvežimą

VMVT nuotrauka

Ketvirtadienį vykusiame nuotoliniame Europos Sąjungos (ES) Tarybos Vyriausiųjų veterinarijos pareigūnų darbo grupės posėdyje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) išsakyta pozicija Lietuvai ypač svarbiu klausimu – dėl nekomercinio gyvūnų augintinių įvežimo iš trečiųjų šalių į ES valstybes kontrolės griežtinimo sulaukė daugelio kitų šalių atsakingų pareigūnų palaikymo. Spręsti šį klausimą VMVT direktorius Darius Remeika siūlė jau rugsėjo mėnesį vykusiame šio formato posėdyje.

Lietuvos pasiūlytai iniciatyvai griežtinti nekomercinį gyvūnų augintinių įvežimą į ES ir judėjimą tarp ES valstybių narių bei argumentams, kodėl tokios priemonės turėtų būti taikomos visos ES mastu, dar rugsėjo mėnesį pritarė Estijos, Latvijos ir Lenkijos vyriausieji veterinarijos pareigūnai, įteikę Europos Komisijai bendrai pasirašytą oficialų kreipimąsi.

„Šią mūsų šalies poziciją taip pat palaiko kolegos iš Suomijos, Airijos ir kitų valstybių narių, todėl tikiu, kad ES lygiu bus sugriežtinti reikalavimai tiek pačiam nekomercinio gyvūnų įvežimo procesui, tiek ir didės atsakomybė, tenkanti augintinių pervežimu užsiimantiems asmenims. Kartu viliamės, kad šią mūsų iniciatyvą palaikys ir Lietuvos europarlamentarai“, – sakė VMVT direktorius D. Remeika.

Lapkričio 12 d. posėdyje vykusioje diskusijoje tarp ES valstybių narių ir Europos Komisijos atsakingų pareigūnų taip pat buvo pritarta bendrai nuomonei, kad nelegalaus gyvūnų augintinių veisimo ir įvežimo problema yra daugialypė ir turi būti sprendžiama visos ES lygmeniu, pritaikant griežtesnes teisines priemones, nei šiuo metu galiojančios. Taip pat akcentuota būtinybė gerinti ir efektyvinti bendradarbiavimą su atitinkamomis muitinės tarnybomis, keičiantis duomenimis apie keliautojus, kurie dažnai iš trečiųjų šalių į ES įveža iki 5 šunų ar kačių jauniklių deklaruodami, kad gyvūnai gabenami nekomerciniais tikslais, tačiau iš ES šie gyvūnai niekada taip ir neišvažiuoja.

VMVT, bendradarbiaudama su Lietuvos Respublikos Muitinės departamento prie Finansų ministerijos pareigūnais, nuolat analizuoja ir vertina nekomercinio gyvūnų augintinių įvežimo į Lietuvos Respubliką duomenis ir yra nustačiusi galimų piktnaudžiavimo atvejų, kuomet gyvūnai augintiniai įvežami nekomerciniais tikslais (pavyzdžiui, dalyvauti parodose) ir vėliau yra parduodami naujiems savininkams.

Toks piktnaudžiavimas esama tvarka sudaro prielaidų ir kelia pagrįstų abejonių, kad nelegalūs prekiautojai nemoka mokesčių, o nelegaliai įvežtus augintinius įsigydami asmenys labai rizikuoja nusipirkti neaiškios sveikatos būklės ir genetinio potencialo, t. y. veislinės vertės, gyvūnus. Užfiksavus neteisėtai įvežamų gyvūnų augintinių kilmės dokumentų klastojimo faktų, informacija tolesniems specialiems tyrimams atlikti visais atvejais yra perduodama Europos Komisijai.

Europos Komisijai ir ES valstybėms narėms pritarus iškeltai iniciatyvai imtis bendrų kontrolės griežtinimo veiksmų, užtikrinant gyvūnų augintinių veterinarijos sertifikatų autentiškumą, nelegalios prekybos naminiais gyvūnais užkardymą ir pagrindinių gyvūnų sveikatos reikalavimų laikymąsi visoje ES, jau artimiausiu metu planuojama formuoti Europos Komisijos ekspertų grupę, kuri parengtų veiksmų planą, kaip tobulinti šiuo metu galiojantį ES teisinį reglamentavimą ir kontrolės mechanizmus visoje ES.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0