in

Spalio 4-oji – pasaulinė gyvūnų diena

Nuo seno žmogus yra susijęs su gyvūnais, tiesa, ankstesniais laikais gyvūnai būdavo vertinami ir auginami tik dėl naudos – jie teikdavo maistą, rūbus, pagelbėdavo darbuose, medžioklėje ir kare.

Pasauliui modernėjant gyvūnai pradėti laikyti dėl grožio ar prestižo. Dažnuose namuose dabar rastume šuniuką, katiną, žiurkėną, papūgą ar kokį nors dar egzotiškesnį gyvūną.

Dauguma augintinių yra labai mylimi, o juokingi jų video internetinėje erdvėje vieni žiūrimiausių. Pagerbiant visus gyvūnus ir primenant jų teises, spalio 4-ąją pasaulis švenčia Gyvūnų dieną.

Kodėl pasirinkta būtent ši data?

Tradicija susijusi su krikščionybe – šią dieną yra švenčiamos šv. Pranciškaus varduvės.

Šv. Pranciškus – žmogus, gyvenęs XIII a. Turtingo pirklio sūnus, dalyvaudamas šventose Mišiose, suvokia, kad Evangelijos skelbiama Geroji Naujiena skirta ne tik žmonėms, bet ir visai kūrinijai.

Legenda byloja, kad šis šventasis atsiskyrėlis galėjo susikalbėti su gyvūnais. Todėl šv. Pranciškus yra paskelbtas Italijos gyvūnų, gamtosaugos globėju, o jo vardo diena – Pasauline gyvūnų diena.

Pačią pirmąją gyvūnų dieną surengė vokiečių rašytojas bei žurnalo „Žmogus ir šuo“ publicistas Heinrich Zimmermann 1925-aisiais kovo 25 d. Į šį renginį atėjo daugiau nei penki tūkstančiai žmonių. 1929-aisiais gyvūnams skirta diena perkelta į spalio 4-ąją.

Kiekvienais metais H. Zimmermann stengėsi, kad apie ją sužinotų kuo daugiau žmonių. Ir 1931-siais jam pavyko – kongresas priėmė nutarimą, kad gyvūnų diena turi būti pžymima visame pasaulyje. Lietuvoje Pasaulinė gyvūnų diena pradėta minėti nuo 2000 m. ir yra įtraukta į minėtinų dienų sąrašą.

Gyvūnų dienos prasmė

Kol kas ne visi žmonės suvokia šios dienos prasmę. Vieni galvoja, kad spalio 4-ąją gyvūnams reikia pirkti skanėstus, kitiems tai tiesiog eilinė diena.

Iš tiesų ši data skirta apginti bejėgių gyvūnų teisėms, jos metu skatinama susimąstyti apie gyvūnijos apsaugą, priežiūrą miestuose. Kad tokia diena tikrai reikalinga, parodo ir šiandienos situacija, žmonių elgesys su silnesiais už save. Visai neseniai Lietuvą sukrėtė vaizdai ir pasakojimai iš nelegalių šunų veisyklų, kuriose šunys neturi vietos judėti, maisto, nepatenkinami net elementarūs gyvūnų poreikiai. Visuomenės ir atsakingų institucijų rūpestis, kad tokios veiklos nebeliktų.

Gyvūnų diena gera proga pagalvoti ir apie laukinius gyvūnus, kenčiančius nuo medžioklės, brakonieriavimo.

Kaip šią dieną paminėti?

Spalio ketvirtąją nebūtina pulti pirkti savo naminiams gyvūnėliams skanėstų ir juos lepinti – juk mylime juos kiekvieną dieną. Labiau vertėtų susimąstyti apie nuskriaustuosius – paremti prieglaudose esančius gyvūnus, pagal išgales pasirūpinti gyvenančiais zoologijos soduose, pagalvoti, kaip galime prisidėti prie laukinių gyvūnų gerovės.

Tam visai nereikia didelių investicijų, galima tiesiog aplankyti šalimais įsikūrusią prieglaudą ir nuvežti reikalingų priemonių ar maisto, tiesiog pabendrauti su gyvūnais, padėti juos pavedžioti ir panašiai.

O gal jūs neturite augintinio, tačiau jo labai norėtumėte? Tuomet galite bent vienam suteikti šiltus ir jaukius namus ir padovanoti savo rūpestį.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0