in

Draudimas riešutauti, grybauti ar uogauti prie svetimų sodybų privačiame miške lieka

Gyventojai, atvykę į mišką grybauti, uogauti ar riešutauti, ir toliau negalės įžengti į arčiau kaip 100 metrų nuo sodybos esančią privačią žemę. Seimas ketvirtadienį nepalaikė Aplinkos ministerija siūlymo panaikinti tokį draudimą.

Tačiau Seimo patvirtintos Laukinės augalijos įstatymo pakeitimo pataisos numato, kad leidimą grybauti, uogauti ar riešutauti šalia sodybų esančioje teritorijoje galės suteikti ne tik žemės sklypo savininkas, kaip yra numatyta dabar, bet ir šio žemės sklypo valdytojas.

Už tai numatantį pakeitimą ketvirtadienį  balsavo 47 Seimo nariai, prieš – trys, o susilaikė 31. Nauja tvarka įsigalios nuo 2021 metų gegužės 1 dienos.

Aplinkos apsaugos komitete dirbantis konservatorius Paulius Saudargas piktinosi, kad  priimdama tokį įstatymą „valdžia dar kartą atskleidė savo šizofrenišką būklę, nes kairė nežino, ką daro dešinė“.

“Ministerija pateikė vienokią filosofiją, kad dabar jau nebereikės atsiklausti savininkų einant arčiau kaip 100 metrų iki sodybų, galima ten rinkti grybus, uogas, riešutus, ką tik nori. Bet „valstiečių“ pataisos plenarinių posėdžių salėje atsuko tą reikalą atgal, kad vėl reikia atsiklausti“, – tvirtino jis. 

Aplinkos apsaugos komiteto narė „valstietė“ Virginija Vingrienė teigė, kad tokia tvarka ribos teisę „piliečiams laisvai lankytis miškuose ir juose rinkti“ gėrybes. Ji taip pat pabrėžė, kad Laukinės augalijos įstatymo pataisos prieštaraus Miškų įstatymui, leidžiančiam grybauti, uogauti, riešutauti, rinkti vaistažoles visuose miškuose, nepriklausomai nuo jo nuosavybės formos.

„Čia įnešamas nelygiateisiškumas. Tikrai neturime uždrausti vaikui rinkti žemuoges. Gal jis netyčia nuklydo prie tos sodybos? Tai čia ta nuostata buvo, kad jeigu yra namų valda, tai namų valdą galima ir apsitverti ir neleisti, bet jeigu miškas, negalime mes prieštarauti  Miškų įstatymo nuostatoms“, – tvirtino parlamentarė.   

Ji Seimui siūlė kompromisą: gauti sodybos savininko, o ne žemės valdytojo leidimą arčiau negu 100 metrų aplink pastatus rinkti riešutus, grybus, uogas ar vaistažoles. Ji taip pat siūlė šį draudimą taikyti gėrybes renkant tik ne miško žemėje.   

V. Vingrienė taip pat aiškino, kad norėdami gauti leidimus gyventojai susidurs su kliūtimis.

„Kurio savininko – ar sodybos, ar žemės – reikės atsiklausti leidimo, nes dažniausiai sodybų ir miškų savininkai nebūna tie patys asmenys“, – sakė parlamentarė. Jis taip pat pabrėžė, kad savininkų gali būti ne vienas.

Bet V. Vingrienės pataisoms nebuvo pritarta: už balsavo 31 Seimo narys, prieš – 6, susilaikė 43.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0