in

Nepamirškite pasisodinti žieminių česnakų

Česnaką pagrįstai galima vadinti daržo karaliumi, nes tai viena iš universaliausių ir naudingiausių daržovių, savo sudėtyje turinti nemažai eterinių aliejų.

Istoriniuose šaltiniuose randama duomenų, kad maistui ir gydymui ši iš Vidurinės Azijos kilusi daržovė naudojama jau daugiau nei 6000 metų. Dar XIX amžiaus viduryje česnako vertė žmogaus sveikatai buvo pagrįsta moksliškai.


Besidomintys česnako gydomosiomis savybėmis žino, kad jo vartojimas gerina bendrą savijautą, širdies ir imuninę sistemą, padeda išlaikyti sveiką kraujotaką, o cheminiai junginiai, esantys česnakuose, padeda įveikti daugelį peršalimo infekcijas sukeliančių mikroorganizmų.

Yra atlikta tyrimų, kurie leidžia manyti, kad vartojant česnaką galima sumažinti tam tikrų vėžio formų riziką, sureguliuoti virškinimą, kontroliuoti cukrinį diabetą.

Vos vienoje česnako galvutėje randamas įspūdingas dienos vitaminų ir mineralų kiekis – 23% magnio, 17% vitamino B6 ir 15% vitamino C.


Žieminiai česnakai vieni iš pirmųjų pavasarį pradeda lįsti iš žemės, o jų žiedynai suvartojami kaip maistingas ir skanus maisto produktas. Sveikatai ir kaip prieskonis taip pat naudojami ir česnakų lukštai.


Žieminiams česnakams auginti reikėtų parinkti atvirą, saulėtą vietą. Tinkamiausios jiems priemolio ir priesmėlio, purios, turinčios daug organinės medžiagos dirvos. Netinka sunkios, supuolusios ir užmirkstančios. Be to, česnakai labai jautrūs dirvos rūgštumui.

Kad ši vertinga daržovė augtų ir derėtų, geriausias sodinimo laikas – rugsėjo pabaiga ir pirmas spalio dešimtadienis, tačiau, atsižvelgiant į dabartines oro sąlygas, česnakus galima sodinti ir spalio viduryje ar dar vėliau, nes pasodinus per anksti ir esant šiltam orui jie suspėja išleisti daigus, kurie užėjus šalnoms nušąla.

Svarbu ne tik tai, kad česnakai suspėtų gerai įsišaknyti (tam prireikia 40–50 dienų), bet ir jų sodinimo gylis. Geriausia skilteles įterpti į dirvą 4–6 cm gylyje, tarp eilučių paliekant 20–30 cm atstumą, o tarp skiltelių 6–10 cm tarpus. Kuo skiltelės stambesnės, tuo giliau jas reikia pasodinti.

Kad būtų išvengta ligų, patyrę česnakų augintojai pataria 1 parą prieš sodinimą skilteles mirkyti 0,05 proc. kalio permanganato tirpale. Tačiau dabar rinkoje siūloma įvairių naujų produktų, kurie gali ir apsaugoti nuo ligų ir skatinti augimą.

Prasidėjus šalnoms žieminius česnakus patartina mulčiuoti. Mulčiuojama 2–3 cm sluoksniu durpėmis, kapotais šiaudais, pjuvenomis. Taip žiemojimui paruošti sodinukai geriau peržiemoja, pavasarį išdygsta mažiau piktžolių, o vasarą sulaikoma dirvos drėgmė.

Nepatartina česnakų sodinti po svogūnų, porų, bulvių, pomidorų ar toje pačioje vietoje daugiau kaip 4 metus, nes jie gali susirgti ir nunykti.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0