in

Lietuvos ūkiuose gaminama produkcija – viešajam maitinimui

Vilniuje įvykusi ,,Kokybiško maisto šventė 2020″ ir jos metu surengta konferencija vėl sulaukė didelio atsakingai užauginto maisto gerbėjų būrio. Renginio metu daug dėmesio skirta viešųjų pirkimų supaprastinimo ir paramos įsigyjant pagal kokybės sistemas pagamintus produktus galimybių aptarimui.

„Džiaugiuosi, kad ši šventė darosi vis populiaresnė, kasmet atsiranda naujų produktų. Žemės ūkio ministerija stengiasi, kad darželiuose ir mokyklose ant vaikų stalo patektų ekologiški ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagaminti produktai. Kol kas dar ne visada pasiseka užpildyti visą asortimentą, tad visi turime pasistengti, kad „žalieji“ viešieji pirkimai suaktyvėtų, į viešojo maitinimo sektorių patektų dar daugiau lietuviškų kokybiškų produktų“, – diskutuoti kvietė konferencijoje dalyvavęs žemės ūkio ministras Andrius Palionis.

Konferencijos metu pristatytos Žemės ūkio ministerijos iniciatyvos skatinant kokybiškų produktų vartojimą. Pati naujausia – antrus metus teikiama parama ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigoms.  Ji teikiama dengiant kainų skirtumą, susidarantį vaikų maitinimui naudojant ekologiškus ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintus maisto produktus vietoje įprastinių maisto produktų ir žaliavų. Šia parama 2019 m. pasinaudojo 7 pareiškėjai. O 2020 m. jų buvo jau 10, paramai skirta 571 tūkst. Eur.

Šią paramą numatoma tęsti ir 2021 metais, siekiant ir toliau skatinti vaikus maitintis sveikatai palankesniais pagal kokybės sistemas pagamintais produktais. Savivaldybių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos galės teikti paraiškas jau šių metų spalio – lapkričio mėnesiais.

Konferencijos metu savivaldybių ir vaikų darželių atstovai pasidalijo patirtimi ir problemomis viešųjų pirkimų būdu perkant kokybe paženklintus produktus. Pasak jų, iš pradžių buvo baisu, bet atgal grįžti niekas nebenori – tik į priekį.

Konferencijoje atkreiptas dėmesys į tiekėjų ir logistikos centrų trūkumą, siaurą ekologiškų produktų asortimentą, administracinių gebėjimų trūkumą, nesusikalbėjimą tarp gamintojų ir vartotojų. Pastarieji turi suprasti, kad ūkininkams būtina suplanuoti savo veiklą – jie negali spėlioti, ko vartotojams reikės kitais metais. Pabrėžta, kad produktų pasiūlos reikalus geriausiai išmano gamintojų asociacijos, žinančios savo narių galimybes. 

Centrinės pirkimų organizacijos direktorius Darius Vedrickas, aptaręs viešųjų pirkimų reikalavimus, procedūras ir smulkiųjų gamintojų bei ūkininkų dalyvavimo galimybes, akcentavo, kad šiame procese pats didžiausias iššūkis tenka perkančiajai organizacijai, kuri turi gerai pasiruošti pirkimui.

Žemės ūkio ministerija siekia suaktyvinti „žaliuosius“ viešuosius pirkimus, tobulinti kuriamą sistemą, kad kuo daugiau ūkininkų tiesiogiai – be tarpininkų – galėtų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, o sveikesnis, ekologiškas maistas būtų tiekiamas ne tik darželiams, mokykloms, bet ir ligoninėms, kareivinėms ir kt. Konferencijoje akcentuota, kad tam reikalingos bendros tiek institucijų, tiek ir pačių viešųjų pirkimų organizatorių pastangos ir noras.

Pasak ministro A. Palionio, norėdami užtikrinti kokybiškų produktų vartojimą, turime ugdyti visuomenę, eiti nors ir mažais žingsniais, bet į priekį.

Renginio metu taip pat buvo apdovanoti konkurso „Kokybe paženklintas maistas 2020“ nugalėtojai. Jais tapo UAB „Lukšių pieninė“ gaminamas „Lietuviškas varškės sūris „Senolių“ 22 proc. rieb.“ su saugoma geografine nuoroda, UAB „Ekofrisa“ ekologiškas produktas „Ekologiškas batonėlis iš grikių su brokoliais ir svarainiais“, ūkininko Mindaugo Šlapkausko pagal nacionalinę kokybės sistemą pagamintas produktas „Vyšnių uogienė“.

Žemės ūkio ministro padėkos už puikius pagal kokybės sistemas pagamintus produktus ir dalyvavimą konkurse „Kokybe paženklintas maistas 2020“ įteiktos bendrovėms „Rokiškio pienas“, „Miltinuko receptas“, „Ustukių malūnas“, „Straikas“, „Biogami“.

Ukmergės, Panevėžio, Lazdijų, Kauno rajonų savivaldybėms ir Vilniaus miesto savivaldybei įteiktos padėkos už aktyvų ekologiškų ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų gaminimo, populiarinimo ir vartojimo skatinimą.

Už vaikų maitinimą ekologiškais ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintais produktais ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose padėkos sulaukė  Ukmergės vaikų lopšelis-darželis „Žiogelis“, Ukmergės vaikų lopšelis-darželis „Nykštukas“, Panevėžio r. Ramygalos lopšelis-darželis „Gandriukas“, Panevėžio r. Krekenavos lopšelis-darželis „Sigutė“, Panevėžio r. Velžio lopšelis-darželis „Šypsenėlė“, Panevėžio r. Naujamiesčio lopšelis-darželis „Bitutė“, Lazdijų r. Veisiejų Sigito Gedos gimnazija, Lazdijų r. Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazija, Vilniaus lopšelis-darželis „Žvangutis“, Kauno r. Garliavos lopšelis-darželis „Eglutė“.

Foto galerija (aut. – Vladas Ščiavinskas)

https://zum.lrv.lt/lt/galerija/kokybisko-maisto-svente-2020

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0