in ,

Seimo komitetas svarstys grūdų augintojų prašymą numatyti lėšų derliaus supirkimui

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį svarstys grūdinių kultūrų augintojų prašymą numatyti lėšų šių metų derliaus, kuris yra apie 15-20 proc. gausesnis nei pernai, pirkimui. Grūdų supirkėjams pinigai reikalingi, nes neskolina bankai. 

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas sako, kad iš viso reikia nuo 250 mln. iki 500 mln. eurų. 

„Visiems trūksta lėšų nupirkti derlių – ir perdirbėjams, ir eksportuotojams“, – BNS teigė V. Ąžuolas, prognozuojantis, kad šiemet derlius bus apie 2 mln. tonų didesnis nei pernai.      

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovas Ignas Jankauskas mano, kad grūdų supirkimo įmonių apyvartinėms lėšoms reikia apie 140 mln. eurų.

„Neprašome paramos, tai būtų paskola, kuri būtų grąžinama“, – BNS teigė jis.

I. Jankauskas prognozuoja, kad supirkėjams atvėrus priėjimą prie apyvartinių lėšų, šių metų grūdų derlius būtų supirktas sklandžiai.   

„Lietuvos grūdų rinka yra pakankamai konkurencinga, nors joje dominuoja pirkėjai – jie nustato sąlygas, kokiomis bus perkami grūdai. Yra keletas stambių įmonių, veikia užsienio prekybininkai, kurie įkūrė čia įmones. Ta konkurencija neleidžia kainoms kristi. Manome, kad prekyba vyks pakankamai sklandžiai“, – aiškino I. Jankauskas.  

Tačiau, anot  asociacijos atstovo, nerimą kelia tai, kad apyvartinių lėšų pasiskolinti bankuose nepavyksta. 

„Gauname signalu, kad trūks pinigų, derlius didesnis nei pernai apie 15-20 proc., o pinigų tam derliui nupirkti nepadidėjo. Su tuo pačiu pinigų kiekiu per tą patį laikotarpį reiks supirkti padidėjusį derlių“, – aiškino I. Jankauskas.   

V. Ąžuolas tikis, kad posėdyje banko ir kredito unijų atstovai atsakys, kokios jų finansavimo galimybės. 

„Bankai turi atsakyti, kiek jie pasiryžę skolinti, o ko negali, tada valstybė turi rūpintis, pavyzdžiui, mesti iš covidinių pinigų, iš kitų nepanaudotų lėšų, nes kitaip derlius liks nenupirktas. Čia klausimas ne kokiomis palūkanomis, o iš kur iš viso gauti pinigų“, – kalbėjo komiteto vadovas.   

Pasak I. Jankausko, grūdų supirkėjams trūkstant apyvartinių lėšų, derlių iš ūkininkų pirks pigiau ir šie, nors prikuls grūdų daugiau nei pernai, dėl apkarpytų kainų negaus daugiau pajamų.   

“Tai būtų labai blogai, nes šie metai daugumai ūkininkų yra šansas įkvėpti gurkšnį oro nuo 2017 metų. Bet jeigu per kainų sumažėjimą bus suvalgytas prieaugis derlingumo, nepavyks“, – kalbėjo I. Jankauskas.  

Jeigu šiemet grūdų derlius būtų maždaug penktadaliu didesnis nei pernai, būtų prikulta beveik 6,7-7 mln. tonų, pernai derlius viršijo 5,5 mln. tonų.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0