in

Žemės ūkio ministerija palaiko neariamųjų technologijų plėtrą

Žemės ūkio produkcijos gamyba daro didelę įtaką klimato kaitai. Viena iš priemonių, mažinančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją iš dirvožemio, yra neariamosios technologijos diegimas, todėl numatoma didinti šiuo būdu dirbamų žemių plotus ir investuoti į tam reikalingą techniką. Šią savaitę žemės ūkio ministras Andrius Palionis lankėsi Rokiškio rajone, kur susitiko su Lietuvos neariminės tausojamosios žemdirbystės asociacijos nariais, apžiūrėjo pasėlius ir laukuose dirbančią techniką, aptarė ateities perspektyvas.

Žemės dirbimas, atsižvelgiant į pasirinktą žemdirbystės sistemą, meteorologines sąlygas, būdingas skirtingiems šalies regionams, į dirvožemio savybes, augalinių liekanų charakteristikas ir kitus veiksnius, gali keisti šiltnamio efektą sukeliančių CO2 dujų emisijos intensyvumą tiek iš dirvos, tiek ir iš žemės ūkio mašinų.

Neariamosios žemdirbystės technologija ne tik leidžia mažinti CO2 emisijų išsiskyrimą į atmosferą, bet ir sumažina žemės dirbimo kaštus. Dirbant šia technologija sunaudojama mažiau kuro žemės paruošimui, trąšų, augalų apsaugos produktų, mažėja pačių operacijų skaičius. Neariamosios technologijos naudojimas išsaugo dirvožemio viršutinio sluoksnio mikroflorą, sumažina dirvožemio eroziją.

Nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane numatyta siekti, kad neariamosios žemės ūkio technologijos iki 2030 m. būtų taikomos 650 tūkst. ha plote. Šių metų pasėlių deklaravimo duomenimis, tokiu būdu apdirbamos žemės plotas Lietuvoje sudaro 243 tūkst. ha, o neariamąsias technologijas taiko 1 641 ūkiai.

Vyriausybės patvirtintame Ekonomikos DNR plane numatyta paremti neariamųjų sėjamųjų įsigijimą. Žemės ūkio ministerija, siekdama skatinti neariamųjų technologijų plėtrą, planuoja 2021 m. pradėti paramos paraiškų rinkimą.

Naujuoju ES bendrosios žemės ūkio politikos laikotarpiu ŽŪM taip pat planuoja neariamųjų technologijų plėtrai skirtus paramos instrumentus.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0