in ,

Žemės ūkio ministras su ES komisaru aptarė Lietuvos žemės ūkiui aktualiausius klausimus

Ketvirtadienį žemės ūkio ministras Andrius Palionis su Europos Sąjungos žemės ūkio komisaru Janušu Vojciechovskiu (Janusz Wojciechowski)  telefonu aptarė sūrių privataus sandėliavimo nepanaudotų kvotų perskirstymo tarp šalių narių galimybes ir valstybės pagalbos Lietuvos žemės ūkiui teikimo paspartinimą.

Bendra ES sūrių kvota yra 100 tūkst. tonų, paramos biudžetas – 10 mln. eurų. Šiuo metu ES parama privačiam sūrių saugojimui beveik 100 proc. pasinaudojo tik 9 ES šalys. Iš viso kvota išnaudota 46 proc. Nors galutiniai duomenys paaiškės tik po savaitės, tačiau jau dabar matyti, kad didelė dalis bendros ES sūrių kvotos nebus panaudota.

Lietuvai nustatyta 978 t sūrių kvota, kurią Žemės ūkio ministerija paskirstė įmonėms, jau visiškai išnaudota. 

Kadangi Lietuvai skirta privataus sandėliavimo kvota neatitinka poreikio, žemės ūkio ministras su ES komisaru aptarė sūrių privataus sandėliavimo nepanaudotų kvotų perskirstymo tarp valstybių narių galimybę.

„Situaciją, kad kai kurios valstybės narės nepanaudos kvotų, numatėme iš anksto, ir dar prieš schemos taikymą pasisakėme už nepanaudotų kiekių perskirstymo mechanizmą. Mūsų pieno pramonės poreikiai yra daug didesni už Lietuvai skirtus kiekius. Jau galima įžvelgti pirmuosius ES rinkos stabilizavimosi požymius, tačiau tai tik bendra tendencija – reikėtų žiūrėti į konkrečių šalių sektorius. Būtent Lietuvos pieno sektoriuje vis dar kyla sunkumų ir jam reikia padėti visomis įmanomomis ES priemonėmis“, – pabrėžė  ministras A. Palionis.

Ministras taip pat paprašė komisaro pagalbos dėl valstybės pagalbos priemonių, kurias Lietuva jau pateikė Europos Komisijai derinti, greitesnio patvirtinimo.

Komisaras pažadėjo atidžiai įvertinti Lietuvos pateiktą informaciją bei argumentus ir artimiausiu metu informuoti apie tolesnę svarstymo eigą.

Privatus saugojimas, kaip rinkos reguliavimo priemonė, yra skirtas rinkai stabilizuoti – produkcijos (šiuo atveju sūrių) pasiūlai rinkoje sumažinti ir taip netiesiogiai palaikyti pieno gamintojų pajamas. Produktai laikinai išimami iš rinkos, saugomi nustatytą laikotarpį, o šiam laikotarpiui pasibaigus – realizuojami. Parama išmokama tik pasibaigus saugojimo laikotarpiui. Tai viena iš galimybių padėti pieno sektoriui, esant rinkos sutrikdymams.

Nuolatinis aktyvus ministro ir komisaro bendravimas ieškant efektyviausių sprendimų situacijai žemės ūkyje palengvinti, jau davė teigiamų rezultatų. Europos Komisija, siekdama sušvelninti karantino padarinius žemės ūkiui ir apsaugoti labiausiai nukentėjusius rinkos sektorius, leido teikti valstybės pagalbą pieno gamintojams ir galvijų laikytojams, o taip pat aktyvavo privatų pieno produktų (nugriebto pieno miltelių, sviesto, sūrio) ir mėsos produktų (jautienos, avienos ir ožkienos) saugojimą.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0